Libya’da Açık Hava Köle Piyasalarında Satılan Afrikalıların Kalp Kırıcı Görüntüleri


Yıl 2018 doğru okudunuz 2018 ve köle ticareti, Libya açık hava köle pazarlarında açık artırmada satılan Afrikalıların ürkütücü görüntüleri ortaya çıktı. On binlerce savunmasız Afrikalı göçmen ve mülteci, Libya’nın kıyısına ve Akdeniz’in diğer ucuna kadar olanbbölgelere gidebilmek için herşeyi tehlikeye atıyor.

Ki bu da dünyanın en tehlikeli yolu olarak kabul ediliyor. Raporlara göre, işyeri gözaltı merkezlerine giren göçmenleri mallar gibi satılıyor.

Pulitzer ödüllü bir fotoğrafçı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Libya’nın göçmenleri dünyanın birçok milis grubunun hoşgörülü olduğu karmaşık bir kaçakçılığın web dünyasının merhametine bırakarak modern bir köle pazarı haline geldiğini ve dünya çapında büyük ölçüde göz ardı edildiğini söyledi. Libya’da düzenlenen belgesel fotoğrafçılığını sürdürürken göçmenlerle görüşen Narciso Contreras, küresel ilginin Kuzey Afrika ülkesine, deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenlere bir kapı olarak odaklandığını söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü’nden Leonard Doyle, durumu şu şekilde açıklıyor: “Şok edici olduğu gibi, gerçekten doğrudur. Köle ticaretinin gerçekleşmesinin nedeni, Libya’nın çoğu bölgesinde gerçekten hiç bir hukuk kuralının olmamasıdır. Libya, Fransa gibi büyük bir ülkeye yakın, yani avrupaya. Göçmenler orayı tercih ediyor… Facebook sayfalarında yeni bir hayat vaadini görüyorlar ve Avrupa’da her şeyin harika olduğunu düşünüyorlar. Bu bir suistimal. Kaçakçı sistemi. ”

Doyle, insanlar Libya’ya geldiğinde, “otobüsten iniyorlar ve hızla bir tür cinayet makinesi, bir gasp makinesi haline getiriliyor. Mallarını ellerinden aldılar, aileleri çağırıldı. Zorlanıyorlar, işkence ediliyorlar, para veriyorlar. Ve sonra satılıyorlar. İnanılmaz, ama açık ihalelerde satılıyorlar: İşgücü için 400 dolar, belki de seks ticaretine sokulabilecek bir kadın için biraz daha fazla. Ve bu ülke çapında olan şey. ”

Ayrıca bu meselenin uluslararası toplumun Kaddafi sonrası Libya’ya daha fazla dikkat etmesi gerektiğini vurguladı. Ekliyor: “Günümüz köleliği dünya çapında yaygın ve Libya hiçbir şekilde eşsiz değildir. Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi dünyanın gelişmiş ülkelerinde de yaşanıyor. Fakat özellikle şok edici olan şey, insanların açık bir şekilde etkin bir şekilde gerçekleştikleri, insanların bir çiftlik evine gidebileceği, bir teklif verebileceği ve bir ‘insana sahip olmak’ olduğu sonucudur.”

Video, Nijerya’nın Edo eyaletinden kaçan 21 yaşındaki Zaferin bir köle müzayedesinde nasıl satıldığını gösteriyor. Genç adam, korkunç yaşam koşullarından, yiyecek eksikliğinden ve köylülerinin elinde acı çekmek zorunda kaldığı tacizden bahsediyor.

Kaynak:  observerink.com


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir