La Casa de Papel’de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı ?


Son döneme damgasını vuran dizi:La Casa de Papel. Dizide, “Profesör” lakaplı bir kişi İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için sekiz kişilik bir ekip kuruyor ve olaylar gelişiyor. “Profesör”e bağlı bu sekiz kişi gerçek isimlerini kimseye söylemiyorlar ve hepsi bir şehir adı kullanıyor…

Berlin

Ekşi Sözlük yazarı “mikua” dizideki isimlerle şehirler arasında bağlantılar kurmuş. İşte o benzerlikler: Berlin dizide rehinelerin en çok çekindiği isim. “Profesör”e bağlı olmasına rağmen kendi hükümdarlığını da kurmak istiyor. Avrupa’da da nazizm döneminde ülkelerin en çekindiği ülke Almanya’ydı.

Oslo ve Helsinki

Oslo ve Helsinki dizide kuzen. İkinci Dünya Savaşı’nda da Norveç ve Finlandiya tamamen stratejik nedenlerle işgale uğramış ülkeler.

Denver (ABD), Moskova (SSCB)

Dizide bir ara Denver ve Moskova Berlin’den gizli iş çevirip, ona karşı birlikte hareket ediyorlar. Savaşta zaten malum, ABD ve SSCB, Almanya’ya karşı ittifak halindeydi.

Tokyo

Tokyo başına buyruk hareket etmeyi sevmesi ile gerçekten Japonya.

Rio

Brezilya savaşa asker gönderse de savaşın belirleyici taraflarından biri değildi. Rio da dizinin sonucuna direkt etki edecek bir şey yapmadı ama sürece dahildi.

Nairobi

Bağlantısızlar hareketi.

Dizinin verdiği mesajlar

Soyguncuların Salvador Dali maskesi takarak eylemlerini gerçekleştirmesinin bile altında aslında bir mesaj var. Büyük ressam Salvador Dali yaşadığı dönemde tüm tabuları başkaldırmış deli dahi lakaplı aykırı bir adamdır. Dizideki Dali maskesi de düzene başkaldırışı simgeliyordu.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir