Kuzey Kore’nin Başkan Kim Jong-Un Dünyaya Tanıttığın Daha Kötü Bir Halde Olduğunun İspatı Görüntüler


Tüm ülke hem edebi hem de figüratif karanlığa gömülmüş ve onu dünyanın en gizemli yerlerinden biri haline getirmiştir. Pek çok yabancının Kuzey Kore’yi ziyaret etme şansı yok neredeyse. Fotoğrafçı, Eric Lafforgue dünyanın en tuhaf ve konuşulan milletini altı kez ziyaret etmeyi başardı ve oraya çektiği fotoğraflar gerçekten zorlayıcıydı. Kuzey Kore’nin sınırları içinde yer alanlar için, fotoğraf oldukça kısıtlı ve çatık.

Ülkeden kaçak yollardan kaçırması gereken hafıza kartlarını kullanarak Lafforgue, Kuzey Kore’yi dünyayla daha önce hiç görülmemiş bir şekilde paylaşabildi. Fotoğrafları, aşağıda Lafforgue’ın açıklamalarıyla birlikte görün.

1. Askerlerin Kalabalıklarının Ortasında Duran Bir Kadın. Bu resim görevlilerin ordu resimlerine izin vermediği için alınmaması gerekiyor.

2. Kuzey Koreliler yabancılara bilgisayar kullanırken çocuklarının resmini çektiriyorlar. Bunu dünyadan geri kalmadıklarını ispatlamak adına yapıyorlar ama elektrik yok gördüğünüz gibi.

3. Askerler sıklıkla yerel çiftliklere yardımcı oluyorlar.

Kuzey Kore ordusunun dünyanın en önemlilerinden biri olduğu söylüyor. Ama eğer oraya seyahat ederseniz, sık sık askerleri çiftçilere yardım ederken göreceksiniz.

4. Parktan çimen toplayan Kuzey Koreli neden mi? Onları yiyorlar.

5. Kuzey Kore’de görebileceğiniz nadir disiplinsiz bir çocuk. Otobüs yolunun ortasında duuruyor.

6. Kuzey Kore’de düzgün giyinmek çok önemlidir. Kasabada, Kötü bir şekilde giyinen birilerini asla bulamayacaksınız.

Resim çekmek istediğinizde hemen kıyafetlerini toparlarlar. Parkta dans eden iki öğrenci kız erkeğin yakasını düzeltiyor.

7. Köylerde otomobil görmek neredeyse imkansız. Şehirlerde biraz daha yaygın ama oda resimde görüldüğü gibi. Çocuklar anayolda oyun oynayabiliyor.

8. Pyongyang’ın Metro Sistemi, Bomba Barınağı Olarakda kullanıldığı için oldukça derindeler. Bu resmi çektiğimi gördüklerinde onu silmemi söylediler.

9. Kuzey Kore Resmi Ressamı Chilbo’daki Yeni Bir Duvarda Çalışıyordu. Resim çektim ve herkes bana bağırmaya başladı. Sanırım sanat eserlerini çekmek yasak.

10. Fotoğrafın çekildiği alan sadece yerliler için ayrıldığından bu resim aslında büyük risk aldı.

Resmi çektikten beş saniye sonra buradan dışarıya atıldım.

11. Bu 50’lerin binaları, Soğuk Savaş sırasında Doğu Avrupa’daki manzaraya hakim olan acımasız mimarinin iyi bir örneğidir.

Gördüğünüz bu çok yapıların, neredeyse her acı çeken Kuzey Koreli’nin kişisel ve sosyal refahı için mükemmel bir metafor olduğu kanıtlanmıştır.

12. Yabancıların biniş peronları yerlilerinkinden farklı. Kuzey Kore’de İstasyon

13. Kentsel alanların dışında böyle bir sahne ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Kuzey Kore’nin %70 inde elektrik ve su düzenli kullanılamıyor.

14. Kuzey Kore’de yoksul bölgelerde resim çektiğimde bana kızıyorlar. Açıklamaya çalışıyorum yoksulluk her yerde var benim ülkemdede. Ama bunu anlamıyorlar ve fakir bölgelerin görünmemesini istiyorlar.

15. CNN o zamanlar Kuzey Kore’yi ziyaret eden turistlerin ülkeyi kendi başlarına keşfedemedikleri için hayal kırıklığına uğradıklarını bildirdi.

Evet, her tur devlet tarafından işletilen Kore Uluslararası Seyahat Şirketi tarafından organize edilmekte ve düzenlenmektedir. Buradaki resimler gerçekten çok nadirdir.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir