Katar Otel Turizminin İnanılmaz Gerçekleri

0
13253

Petrol zengini Katar, doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelire göre dünyanın en zengin ülkesi olarak bilinmektedir. Nüfusun tamamının İslam dinine mensup olduğu bu ülkede hastaneden Üniversite’ye kadar birçok eğitim ve hizmet alanı ücretsizdir. Spor dünyasına ve inşaat alanına çok büyük yatırımlar yapan bu ülke aynı zamanda otelleriyle ve turizmiyle her sene binlerce turist ağırlamaktadır. Bugünkü yazımızda da Katar’ın lüks turizminden ve bu islam ülkesindeki ilginç yaşamdan bahsedeceğiz.

1. Zenginlik

Gelirinin birçoğunu petrol’den kazanan bu arap ülkesi, doğalgaz kaynakları açısından dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesidir. Zenginlik ve lüks düşkünü insanların yaşadığı bu ülkede, halk ne kadar zengin olsa da; elektrik, su ve gaz ücretsiz verilmektedir. Bunun yanı sıra ülke içinde yapılan telefon görüşmeleri de bedavadır. Herkesin çok yüksek gelirler sağladığı bu ülke aynı zamanda bir vergi cennetidir. Tüketim mallarından vergi alınmayan ülkede, birçok işletme vergiden muaf tutulmaktadır. Kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar’da lüks ve ihtişamı her alanda görebilirsiniz. Trafikte çok sayıda lüks araç ile karşılaşabileceğiniz bu ülkede en çok tercih edilen araçlar ise ultra lüks jipler. Zenginliğin bir diğer kaynağı ise havayolu şirketleri ve havalimanlarıdır. Türkiye’ye de direkt uçuş sağlayan Katar Havayolları, tüm uçuş şirketleri arasında konfor ve müşteri memnuniyeti açısından ilk sırada yer almaktadır.

2. Yabancılar

Nüfusu 2 milyona yaklaşan Katar’da , yerel halkın nüfusu sadece 300 bin civarındadır. Gerçek katar yerlilerini sokaklarda göremeyeceğiniz bu ülkede, en çok Hindistan, Endonezya, Fas, Mısır ve Türkiye gibi ülkelerden buraya çalışmak için gelen insanları görebilirsiniz. Yabancıların nüfusunun 1,7 milyona çıktığı ülkede aynı zamanda 10 bin civarında Türk vatandaşı da yaşamaktadır. Sosyal yaşamda aktif olmayan Katar yerlileri, ultralüks gelirleri sayesinde gerçek halktan uzakta, gizli bir yaşam sürmeyi tercih etmektedirler.

3. Alkol

Arap yarımadasındaki diğer islam ülkelerinin aksine, Katar alkol konusunda sert bir tutuma sahip değildir. Ülkeye her ne kadar dışarıdan alkol sokmak yasak olsa da alkol lisansı olan otellerde içki servisi ve satışı her zaman devam etmektedir. Alkol satışları sadece otellerde yapıldığı için birçok otel konaklama dışında eğlence etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden diğer ülkelerden farklı olarak gece hayatının kalbi barlarda değilde otellerde atmaktadır.

4. Kadınlar

Her ne kadar diğer arap ülkelerinden daha gelişmiş ve daha modern bir yapıya sahip olsalarda, Katar’da halen kadınlara karşı çeşitli ayrımcılıklar yapılmaktadır. Günümüzde Katar’lı kadınlar kamusal alanlarda kendilerine yer bulabilseler de hala daha erkeklerin olduça gerisindelerdir. Kiminle evlenecekleri veya hangi bölümde okuyacakları kadınların babaları ve abileri tarafından belirlenmektedir. Ayrıca spor salonlarında kadın ve erkekler ayrı ayrı spor yapmakta ve kadın kuaförlerinde erkekler çalışamamaktadır. Büyük bir gelirin sağlandığı İktisat ve Mühendislik alanında ise tek egemen erkeklerdir.

5. Güvenlik

Zenginliğinin yanı sıra Katar, 2015 dünya güvenlik araştırmalarına göre dünyadaki en güvenli ikinici ülke olarak belirlenmiştir. Sıralamanın birinci basamağında Singapur, üçüncü basamağında ise İsviçre yer almaktadır. Katar aynı zamanda Orta Doğu coğrafyasının en istikrarlı ikinci devleti olarak tanınmaktadır. 2015 araştırmalarına göre istikrar raporunda Katar’ın önünde bulunan tek ülke Birleşik Arap Emirlikleridir.

6. Kıyafet

Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu müslüman olan Katar’da kıyafet konusunda çok sıkı yasalar bulunmaktadır. Sadece tek tip kıyafetlerin giyildiği bu ülkede, sokaklardaki insanların üzerinde sanki üniforma varmış gibi gözükmektedir. Arap yarımadasının genelinde olduğu gibi Katar’da da erkekler genellikle uzun beyaz elbiseler giymektedirler.

Bu kıyafetin altına ise beyaz pantolon, genllikle zengin erkeklerin tercihi olmaktadır. Arap erkekleri dışındaki kişilerin giymeleri uygun olmayan bu kıyafetin üzerinde genellikle kırmızı ve beyaz bir örtü de bulunmaktadır. Kadınların kıyafeti ise siyah Abaye ve üzerine siyah başörtüsünden oluşuyor. Bunun yanı sıra bazı bölgelerdeki kadınların yüzlerini de örttüklerini görebilirsiniz.

7. Sansür

Zenginliğin ve lüksün ana toprağı Katar’da uygulanan yasakların başında, internet yasakları yer almaktadır. Örneğin, kötü şartlar altında çalışan ve yaşayan işçilerin bulunduğu resimler, Dünya Kupası seçmeleri öncesinde Katar hükümeti tarafından internete müdahale ediler yok edilmiştir. Aynı zamanda ana akım medya güçlü ve hükümete yakın kişilerin kontrol altında olduğu için hükümeti eleştirmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra birçok film veya haberler ülkedeki sasür filtresinden geçerek yayınlanmaktadır.

8. Kültür

Katar’da herkesin kendi lüks arabası olduğu için bu ülkede toplu taşıma neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Buraya dışardan gelen turistler, bu yüzden lüks araba kiralayarak gezmeyi tercih ederler. Aynı zamanda namaz saatlerinde çoğu işyeri dükkanlarını kaptmaktadır. Diğer ülkelerden farklı olarak Katar’da haftalar Pazar günü başlar, hafta sonu günleri ise Cuma ve cumartesidir. Çünkü islam dinine göre Cuma kutsal bir gündür ve dinlerini yoğun bir şekilde yaşayan Katarlılar bu kutsal günde izin yapmayı tercih ederler.

9. Festivaller

İslam dünyasının en modern ülkelerinin başında yer alan Katar’da coşkuyla kutlanan dini günlerin yanı sıra birçok uluslararası etkinlik de düzenlenmektedir. Her yıl mart ayında yapılan Doha Kültür Festivali ise bu etkinliklerden en önemlisi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra düzenlenen su kayağı yarışları halkın en çok katıldığı etkinlikler arasında yer almaktadır. Katar’ın şimdiki en büyük amacı ise 2022 dünya kupasını başarılı bir şekilde düzenlemek. Genelin aksine Aralık ayında düzenlenecek organizasyon sayesinde katarın milyonlarca dolar gelir elde etmesi beklenmektedir. Yüksek sıcaklıktan doları haziran ayından, aralığa ertelenen organizasyonu almak için Katar hükümetinin bir çok yolsuzluğa ve rüşvet olayına karıştığı tüm dünya tarafından bilinmektedir.

10. Yemekler

Arap ve Ortadoğu mutfağının birleşiminden oluşan geniş ve zengin bir mutfağa sahip olan Katar’da ayrıca birçok İtalyan, Çin ve Hint yemeğini bulabilirsiniz. Özellikle lüks alışveriş merkezlerinde bulunan restoranların menüleri oldukça gelişmiştir. Katar’ın geleneksel yemeği ise ‘’machbus’’ adı verilen pirinç pilavı ve etten oluşan bir yemektir. Bunun yanı sıra deniz ürünleri ve islam dünyasında önemli bir yeri bulunan hurma bu ülkenin en bilinen yiyecekleri arasında yer almaktadır.

11. Sponsorlar

Katar’da çalışan her yabancı insanın sponsoru kendine özel bir sponsoru bulunmaktadır. Çalışanların sponsorunun izni olmadan iş değiştirmeleri ve katar dışına çıkmaları özel yasalarla yasaklanmıştır. Ayrıca iş yerinden isftifa edenler, işten çıkartılanlar veya sponsorundan gerekli belgeyi alamayanların Katar’da oturma izinleri iptal edilmektedir. Ayrıca işçi, teknisyen gibi bazı meslek gruplarının ailelerinim Katar’da oturma izni alma hakkı yoktur.

12. Oteller ve Turizm

Katar Havayolları ve Doha Uluslararsı Havaalanı ile bölgede ki transit ulaşımın lideri olan Katar, seneler içinde ülkedeki turist sayısını gözle görülür biçimde arttırmıştır. Zengin körfez ülkesinin en çok tercih edilme nedenleri arasında dini turizm yer almaktadır. Bunun yanı birçok su sporu organizasyonuna ev sahipliği yapan Katar’daki otellerin ihtişamı göz kamaştırmaktadır. Hergün bir yenisinin açıldığı bu lüks otellerin, birçoğu değerli müchevherlerle donatılmış olup, ekstra lüks odalar içermektedir. Aynı zamanda alkol satışlarının sadece bu otellerde yapılması, bu otelleri büyük bir cazibe merkezi haline getirmektedir.
Peki siz gelenekleri, yasakları ve zenginlikleriyle dünyada önemli bir yerde bulunan bu Arap ülkesine gitmek ister miydiniz? Cevaplarınızı bize yorumlar bölümünden bırakabilirsiniz.

Kaynak: yameraktan.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here