Kanlı Ay Tutulması Nedir ve Türkiye’den Görülecek mi?


21. yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Dünyamızın tek uydusu olan ay, tam 103 dakika boyunca kızıl bir renge bürünecek. Bakın detaylar:

Kanlı Ay tutulması nedir?

Bu yılın en önemli doğa olaylarından birisi olan ‘kanlı’ ay tutulması için artık geri sayım başladı. Dünyanın her tarafından milyonlarca insanın merakla beklediği tutulma, 21. yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması olacak. Ay’ın tam 1 saat 43 dakika boyunca tamamen kızıl renge bürüneceği muhteşem doğa olayı, en iyi Türkiye’den görülecek.

Kanlı Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek?

21. yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması 27 Temmuz’da gerçekleşecek. Tutulma, Türkiye’de saat 20.15 gibi başlayacak ve gece 02.20’ye kadar devam edecek. Ay’ın kızılımsı bir hale büründüğü muhteşem görüntüsü ise en iyi 23.25 gibi gözlemlenebilecek.

Mars da Ay’ın yanında olacak

Kanlı Ay tutulmasının yaşandığı 27 Temmuz gününde aynı zamanda çok önemli ikinci bir astronomi olayı daha gerçekleşecek. Son 15 yıldaki en yakın konumuna gelecek olan Mars, normalden çok daha büyük ve parlak olacak. Kızıl Gezegen, Kanlı Ay tutulması sırasında Ay’ın hemen yanında parlak bir yıldız gibi görünecek.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir