Japonya’ya Gittiğinizde Kaçınmanız Gereken Davranışlar

0
4419

Son yıllarda turistlerin favori noktası haline gelen Japonya’nın kendine has garip kuralları olduğunu biliyor muydunuz? Bu kuralları Japonya’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz ve aklınızın bir köşesine kazımanız gerekmektedir. Aksi takdirde büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Gelin birlikte bu kuralların neler olduklarına birlikte bakalım.

Kaynak:yameraktan.com

1. Japonya’da diğer dünya ülkelerinin aksine sırada beklemek çok önemli bir konudur ve Japonlar bu konuda çok fazla hassastırlar.

Örneğin sırada öne geçmek aşırı kaba davranışlardan biridir. Bu sebeple trene girişten, asansöre binmeye kadar Japonya’da mutlaka belirli bir sıra ve düzen içerisinde durmanız gerekmektedir. 

2. Japonya’da, özellikle sizden yaşlı birileri ile asla el sıkışmayın, tokalaşmayın ve sarılmayın.

Selamınızı onlara özgü şekilde uzaktan vermeye dikkat edin. Japonya’da kendi geleneklerine uygun olmayan selamlaşmalar saygısızlık olarak algılanmaktadır.

3. Japon kültüründe yolda yemek yemek kesinlikle uygun değildir.

Eğer sokak satıcılarından yiyecek bir şeyler satın aldıysanız dahi, hemen satıcının olduğu yere yakın bir yerde durup yemeniz gerekmektedir. Aksi durumda kötü bakışlara maruz kalabilirsiniz.

4. Japonya’ya özgü özellik, yemeği ses çıkararak yemektir.

Diğer ülkelerde bu durum çok hoş karşılanmasa da Japonya’da şapırdatılarak ve kaseyi kafaya dikerek yemek yemek yemeğin çok beğenildiği anlamına gelmektedir.

5. Japonya’da bahşiş vermek diye bir alışkanlık bulunmamaktadır.

Örneğin bir kafe veya restoranda yemek yediniz ve hizmet çok hoşunuza gittiği için bahşiş vermek istediniz. Ancak bu Japonya’da pek mümkün değil. Çünkü bahşiş bıraktığınız an arkanızdan paranızı unuttunuz diye garsonlar koşmaya başlayacaklardır.

6. Japonlar hastalık ve mikroplar konusunda çok hassastırlar.

Bu yüzden Japonya’ya gittiğinizde sokaklarda ve toplu alanlarda maske kullanan insanlarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.

7. Japonya’da sokaktaki çöp kutuları yanıcı olan yanıcı olmayan veya plastik, kağıtlar gibi tasnif edilmiştir ve herkesten çöplerini uygun kutulara atmaları beklenir.

Japon halkı bu duruma artık alışmış olsa da ülkeye turist olarak gelmiş kişiler bu konuda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ancak Japonya’nın bu özelliği kesinlikle diğer ülkelere örnek olmalı.

8. Japonya’da içki içmek sosyalleşmenin olmazsa olmazıdır.

Aynı zamanda iş toplantılarının da vazgeçilmezidir. Eğer patronunuz sizden içki içmenizi istiyorsa mutlaka içki içmelisiniz fakat sarhoş da olmamalısınız. Sarhoş olduğunuzu hissediyorsanız hemen tuvalete gidip kusmalı kendinize gelmelisiniz. Çok garip bir alışkanlık değil mi?

9. Türkiye’de alışık olduğumuz bir gelenek 

Eğer Japonya’da birisinin evini ziyaret edecekseniz, ayakkabılarınızı kapıda çıkarmalısınız. Elbette çoraplarınız da çok temiz olmalı. Aynı zamanda Japonlar başkalarının evine geldiklerinde, rahatsız ettigim için özür dilerim demekte ve genellikle de ellerinde küçük bir hediyeyle misafirliğe gitmektedirler.

10. Japonya’da trene binerken telefonunuzu sessize almalı ve trende telefonla konuşmamalısınız.

Mutlaka konuşmanız gerekirse de çok sessiz olmalısınız. Japonya’da trenlerde sessizlik altın kuralken sms göndermek ve oyun oynamak olağan karşılanmaktadır. Unutmadan şunu da ekleyelim Japonya trenlerinde yemek yemek yasaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here