İstanbul Boğazı’nın Uzaydan Muhteşem Görünümü


Yetenekli astronot Donald Pettit, uzay fotoğrafçılığında önde gelen isimlerden biri. Yaşadıkları inanılmaz deneyimleri, insan gözünün göremeyeceği muhteşem kareleri yakalayarak, bizlerle paylaşıyor.

İşte Pettit’in Muhteşem fotoğrafları…

Uluslararası Uzay İstasyonu'nundan bir kare.

"Uzaydan, dünya üzerinde yarım kıtaya yayılan doğal yapıların geniş açılı eğik görüntülerini ve ince ayrıntılarını gösteren telefoto görüntülerini yakaladım. Işık bu fotoğrafların kalbidir. Güneş parıltısı, herhangi başka bir aydınlatma koşulunda görünmeyen okyanus yüzey desenlerini ortaya çıkarıyor."

Kutup ışıkları üzerindeki uzay istasyonundan bir kare.

Uzayda resim çekmek zordur, Parlaklığın oldukça yüksek olmasına rağmen zamanla bunun matematiğini çözen Pettit, uzayın tüm renklerini bizlere kusursuz sunuyor.

Hindistan'da Ganj Nehri deltasının kızılötesi fotoğrafı.

İstanbul Boğazı'nın uzaydan görünümü.

"Karanlık ve aydınlık bir hikaye anlatıyor. Modern bir ana plan tarafından şekillendirilmiş bir kentsel çekirdek, mükemmel bir ızgara ortaya koyuyor ve tıpkı bir matris gibi olarak görünüyor. Büyük şehirler daha organik, hatta kaotik şekillere sahiptir. Petrol alanları benekli beyaz lekelerden bir desen olarak görünüyor ve karanlık okyanusla çevrili balıkçı tekneleri, gece gökyüzündeki yıldız kümelerine benziyor."

İspanya ve Cebelitarık Boğazı

“Dünya'yı (altta) görüyorsunuz ve yıldızları (üstte) görüyorsunuz. Ve tabii ki yıldızlar, yörünge hareketiniz nedeniyle çizgiler çiziyor. Şehirler de yörünge hareketleriniz nedeniyle ve kısmen de Dünya'nın rotasyonu nedeniyle çizgiler oluşturuyor. Dünyadaki beyaz lekeler ise şimşek ve fırtına izleri.”

Sekiz kamera ve kocaman bir uzay boşluğu.

"Yaklaşık sekiz kamera tutuyoruz. Ve hepsi biraz farklı ayarlandı. Bazıları gece, kutup ışıklarını ve benzer fotoğraf türleri için ayarlanmış, bazıları uzun telefoto lenslerle yüksek hızlı gündüz fotoğrafçılığı için ve bazıları ise gündüz çekim yapmak için aşırı geniş açılı lensler ayarlanmıştır."

Yıldız İzleri

"Fotoğraflar bize insan gözünün göremediği şeyleri gösterebilir. Bir kamerayı tripoda monte edin, cennete doğrultun ve deklanşörü açın; gezegenimiz ve güneş sistemindeki konumu hakkında bilgi veren kıvrımlı yıldız çizgileri görüntüsünü yakalayabilirsiniz." 

Donald Pettit'in diğer kareleri...

Donald Pettit'in bizleri soluksuz bırakan diğer kareleri...


Tepkini Göster

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Hadibeh Hadibeh
0
Hadibeh
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türünü Seç
Hikaye
Kendi Hikayeni Oluştur.
Liste
Kendi Listeni Oluştur.
Video
İstediğin Siteden Video Yükleyebilirsin.