İnsanı Delirten Enstrüman: Glass Armonika!

0
2220

1740’da İrlandalı müzisyen Richard Puckeridge tarafından içi farklı miktarlarda dolu cam su kadehleri ile bir gösteride kullanır. Benjamin Franklin 1761 yılında Londra’da bir konsere katılır ve çalan bu müzik aletinin sesiyle adeta büyülenir.

1. Richard Puckeridge

Cam şişelerden oluşan ve tüm konser salonunu sesiyle etkisi altına bu müzik aletinden etkilenen Benjamin Franklin, “glass armonika” isimli bir enstrüman icat eder. İtalyancada “Armonica”; İki veya daha çok sesin aynı anda kulağa hoş gelecek biçimdeki uyumunu ifade etmek için kullanılır.

2.

Armonikanın yasaklanmasının sebebi, bu aletten çıkan sesin insan beyni ve kulaklarıyla bilinmeyen bir etkileşimi olduğu varsayılması. Çünkü glass armonikadan çıkan ses 1000- 4000 hertz aralığındaymış. 4000 hertz altında sesler, sağ ve sol kulak arasındaki nirengi noktası bulamadığı için katman/safha farklılığı (phase differences) doğuyor ve bu da duyma problemlerine yol açıyormuş.

3. Bakalım Siz Dinlediğinizde Ne Hissedeceksiniz?

Bu arada Franklin’in eşi glass armonikadan çıkan sesi “meleklerin müziği” olarak adlandırmıştır, nerden bilsin insanları delirtiyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here