Himba Kabilesi Kadınlarının Kırmızı Makyajının Sebebi

0
17360

Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri olan Himba kadınları çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor. Bu ilkel toplulukta kadınların kırmızı görünmesinin ilginç bir sebebi var…

1.

Himbalar için gün erken başlar. Kadınlar süsleri olan otjizelerini sürdükten sonra günlük yemek işleri ile ilgilenirler. Erkeklerin işi sığırları otlatmak. Genç erkekler hayvanların karnını doyurmakla ilgilenirken kadın ve çocuklar yaşlılarla birlikte günlük işlerle ilgileniyor.

2.

Himba kadınları için süslenmek çok önemli. Her sabah yaptıkları bir makyajları var. Otjite denilen bu süs makyajı keçi yağı, otlar ve kırmızı boyayla hazırlanıyor.

3.

Kadınların tenlerinin kırmızıya dönmesine sebep olan bu karışım, onları güneşten koruyor.

4.

En önemli etkisi ise sinekleri uzak tutması. Kadınlar bunları vücutlarına olduğu kadar saçlarına da sürüyorlar. 

5.

Yaşadıkları yörenin çetin çöl şartları ve dış dünyadan kopuklukları sayesinde Himbalar geleneksel yaşam tarzlarını büyük ölçüde koruyabilmiştir…

6.

Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil olur. Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.

7.

Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir. Bu çift aile üyeliği, dünya üzerinde sadece Batı Afrika, Hindistan, Avustralya, Melanezya ve Polinezya’daki sınırlı sayıda toplulukta görülür.

8.

Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler. Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır…

9.

Himbalar keçi ve inek yetiştirir. Emek isteyen işlerin çoğunu kadınlar yapar: İnekleri sağmak, köye su taşımak, ev inşa etmek, çocuklara bakmak gibi.

10.

Himba kadınları çocuklara bakmak konusunda kendi aralarında yardımlaşırlar, bir annenin çocuklarına diğer anneler de bakar.

11.

Modern giyecekler çevrelerinde az bulunur, ancak bulunduğunda erkekler tarafından kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here