Her İnsanda Rastlanabilen, Kıl Kurdu Neden Olur


Kıl kurdu her insanda rastlanabilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 mm uzunluğa sahip olan ip şeklindeki bağırsak parazitlerine verilen isimdir. Her yaşta görülme olasılığı bulunan kıl kurdu, özellikle 5 ile 14 yaş arasında daha fazla görülme olasılığı taşımaktadır.

Toplumda sık olarak rastlanabilen bir rahatsızlık olan kıl kurdu, kişiden kişiye değişebilmekte ve farklı belirtiler gösterebilmektedir.

Kıl Kurdu Neden Olur?

⚫ Ailevi nedenlere bağlı olarak, kişilerde genetik bir şekilde kıl kurdu olması muhtemeldir.
Çevresel faktörler nedeniyle kıl kurdu oluşabilmektedir. En önemli nedenlerden birisi ise kirli koşullarda beslenmenin kıl kurdu oluşumuna sebep olmasıdır.

⚫ Kıl kurdu kişilerin bünyelerine bağlı olarak ta oluşabilmektedir. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmayan bireylerde, bünyesi zayıf kişilerde ve bazı mikrobik rahatsızlıkları bulunan bireylerde kıl kurdu oluşması sık görülmektedir.

Kıl Kurdu Oluşumu

Kıl kurdu insandan insana ya da oto enfeksiyonla kişilere kolayca bulaşabilen bir parazittir. Geceleri saat 2-3 gibi dişi erişkin kıl kurtları anüsten dışarı çıkarak binlerce yumurtayı makat civarına bırakmakta ve kısa süre içerisinde ölmektedirler.

Bırakılan bu yumurtalar yaklaşık olarak 6 saate yakın bir sürede bulaşıcı özellik kazanarak yaygınlaşmaktadır. Kıl kurtları kişilerin iç çamaşırlarına dökülmekte ya da yatağa bulaşmaktadır. Ayrıca kişiler tuvalet esnasında makatlarını temizlerken oluşan kaşıntı sırasında bu kurtları tırnak aralarına aldıklarının farkında bile değildirler.

Bu nedenle kıl kurtları çocuktan çocuğa kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun iç çamaşırlarında, yatak ve çarşaflarda bulunan yumurtaları, oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2-3 hafta canlı kalabilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca kıl kurdu başkasının yediği içtiği yiyecekler, ya da kullandığı eşyalar yoluyla da ağızdan ağızdan bulaşma özelliği taşıyan enfeksiyonlara sahiptir.

Kıl Kurdu Belirtileri

Sıklıkla görülen karın ağrıları, özellikle de aç kalındığında başlayan kramplar kıl kurdunun en belirgin özelliğidir.

⚫ Çok fazla gaz çıkarma,
⚫ Sık sık ishal durumunun görülmesi,
⚫ Dışkıyı keçi dışkısına benzer şekilde yapar hale gelme,
⚫ Burun kaşıntısı oluşumu,
⚫ Anüste meydana gelen kaşıntıların artması,
⚫ Kişinin ağzından özellikle geceleri yastığa salya akması,
⚫ Kişinin zayıf kalması ve kilo alamaması,
⚫ Sabahları mide bulantısı ve kişinin ağzında oluşan kokular,
⚫ Vücutta aşırı kaşıntılar meydana gelmesi kıl kurdu belirtileri arasında yer almaktadır.

Kıl Kurdundan Korunma Yolları

Kıl kurdu oluşumunu engellemenin ilk yolu özellikle çocuklarda dengeli ve temiz beslenmeye dikkat edilmesidir. Bunun nedeni ise kıl kurdunun daha çok çocuklarda oluşmasıdır. Yaşanılan çevrenin ve kişinin özel temizliğinin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Özellikle alkol, sigara ve sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Kişinin ailesinde daha önce kıl kurdu oluşumu var ise mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi önlem alınabilmesi açısından faydalı olacaktır.

Evlerde banyo ve tuvalet temizliğine çok dikkat edilmeli, özellikle kişilerin özel hijyen ve bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir