Hemen Bırakmanız Gereken 5 PİS Alışkanlık


Birçok insan zararlarını bilmediği için yıllardır bazı davranışları alışkanlık haline getirmiştir Gelin bu içerikte insanların acilen bırakması gereken alışkanlıkların neler olduklarını beraber bir göz atalım.

1. Yatakta Telefon Kullanmak

Birçok insanın yatağı yattığı gibi uykusu gelmemekte ve bu sebeple de pek çok insan uykusu gelsin diye telefonu ile uğraşmaktadır ancak karanlık bir odada telefonla oynamak ne uykunuzu getirecek nede uykunuzu dağıtacak. Hatta daha uzun süre uykusuz kalmanıza neden olacaktır aynı zamanda gece uykunuzu telefonla oynadığınız için alamadığınız dan dolayı hücreleriniz doğru şekilde çalışmaz bunun sonucunda da odaklanma sürenizde bozulmalar hafıza problemleri eve metabolizmanızı düzenleyen insülin seviyesinde düzensizlikler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple yatağa yattığınızda kolayca uykuya dalabilmek için telefonla oynamak yerine kitap okuyup rahatlatıcı müzik dinleyebilirsiniz.

2.Köpek ve kedilerin yüzünüzü, özellikle de ağzınızı yalamasını kesinlikle izin vermemelisiniz

Birçok insan evinde kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar beslemektedir ve genelde uzun yıllar birlikte yaşadıkları için aralarında oldukça güçlü bir bağ oluşur kimi zaman insanlar evcil hayvanlarına olan sevgilerinden dolayı üzerini yalamalarına izin vermektedirler. Fakat işin aslı bu son derece yanlış bir harekettir. Çünkü köpek ve kediler kendilerini dilleri ile temiz dedikleri için ağızlarında ve çok sayıda bakteri bulunmaktadır Bu bakteriler yalama yoluyla insanlara geçmekte ve bu da insanlarda ciddi rahatsızlıkların ve üzerinde yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı köpek ve kedilerin yüzünüzü özellikle de ağzınızı yalamasını kesinlikle izin vermemelisiniz.

3. Tuvalette Telefon Kullanmak

Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte birçok insan tuvalete giderken bile yanında telefonlarını götürmektedir ancak ne kadar tuvaletin temiz olduğunu düşünürseniz düşünün, banyolarda her durumda bakteri ve mikroplar bulunmaktadır. Telefonla tuvalete giren kişiler ayrıca tuvalette daha fazla durmalarından dolayı bu da kişilerden hemoroid riskini arttırmaktadır.

4. Tırnak Yemek

Geçmişten günümüze birçok insan özellikle stresli durumlarda istemsizce tırnaklarını yiyebilmek de, bu farkında olmadan gerçekleştirilen tırnak yeme alışkanlığı içerisinde birçok tehlikeyi barındırmaktadır Peki bu tehlikeler nelerdir ilk olarak tırnakların içerisinde birçok mikrop ve kir bulunur siz ne kadar elinizi yıkarsanız yıkayın, bu mikroplardan kurtulamazsınız. Sizin tırnağınızı her ağzınıza götürdüğünüz de bu mikroplar vücudumuza girer ve mide ağrısı gibi birçok ağrı’ya sebep olmaktadır. Bir diğer tehlikesi ise tırnakların yanlarında bulunan etlerin koparılması. Bu o bölgelerde yaraların oluşmasa, enfeksiyona açık hale gelmesine sebep olur. Bu yüzden de tırnak yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığından en kısa zamanda kurtulun.

5. Sivilce Sıkmak

Sivilce sıkmak birçok kişinin sonuçlarını bilse de yapmaktan hoşlandığı bir davranıştır. Ancak bu basit gibi görünen işlem sağlığınıza da görüntünüze de zarar verebilmekte. Sivilcelerin altında bulunan sıvılarla tırnaklardaki mikroplar birleşince, vücudumuza mikropların girmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda sivilcenin sıkılması ile yüzde yayılmaya başlayan mikroplar daha fazla sivilce çıkması neden olur ve bunun yanında ciltte kızarıklıklar olması da muhtemeldir. Bu sebeple de artık daha fazla sivilce ile uğraşmak istemiyorsanız, sivilcelerinizi sıkmaktan vazgeçmelisiniz.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsin


Like it? Share with your friends!

82
82 points

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles