Hayvanlar Aleminden İnsanlığa: İşaret Diliyle İnsanlarla Konuşan Goril Koko Ve Ölmeden Önceki Son Sözleri

0
2592

İşaret Dilini kullanabilmesi ve kedilere olan sevgisiyle ünlü goril Koko, 2018 yılının 19 Haziran sabahı, uykusunda hayata gözlerini yumdu. Dünyanın dört bir yanından samimiyet dolu mesajlar gönderen milyonlarca insan, 46 yaşındaki bu hanımefendinin aramızdan ayrılışı nedeniyle yas tuttu.

1.

1971 yılında San Francisco Hayvanat Bahçesi’nde dünyaya gelen Koko, mental içgüdülere sahip, işaret diliyle 2000’den fazla kelime kullanarak çevresindeki insanlarla iletişim kurabilen bir gorildi.

2.

Onun en yakın arkadaşı Francine “Penny” Pattersondı. Koko ile Patterson arasında muhteşem bir iletişim vardı ve Koko Patterson’un ona öğrettiği Amerikan İşaret Dili’nin özel bir şeklini kullanıyordu.

3.

2001 yılında, eğitimli goril Koko ile bir araya gelen Robin Williams, Koko’yla geçirdiği saatleri ‘unutulmaz’ olarak tanımlamıştı. Ve Robin Williams, intihar ederek yaşamını sonlandırdığında, Patterson, ölüm haberini alan Koko’nun sessizleştiğini ve içine kapandığını açıklamıştı.

4.

Gorilla Vakfı Başkanı ve Koko’nun ‘üvey annesi’ Dr. Penny Patterson: “Koko, bizim gibi, bir kişinin doğasını algılayabilir.”

5.

2015 yılında Paris iklim zirvesine bir mesaj da yollamıştı: Ben Koko. Ben çiçeğim, ben doğayım. İnsanları seviyorum, dünyayı seviyorum, ancak insanlar aptal, aptal! Çok üzülüyorum, ağlıyorum. Zaman azalıyor, dünyayı düzeltmeliyiz, ona yardım etmeliyiz. Çok çabuk olmalıyız, doğa sizi görüyor. Teşekkürler.”

6.

Ölümünden kısa süre önce bakıcılarından biriyle kurduğu iletişim ve bakıcısının sorularına verdiği cevaplar ise çok ilginç. Bir röportajda, Koko’nun eğiticisi ve kendisine en yakın insan olan Francine Patterson’a Koko ile konuşmalarının ne kadar derine inebileceği soruldu. Francine: “Koko’nun bakıcılarından biriyle ölüm hakkında yaptığı bir konuşma ile başlamıştı. Bakıcı Koko’ya bir iskelet gösterdi ve “Bu canlı mı yoksa ölü mü?” diye sordu Koko, “Ölü, örtülü” diye cevapladı. Bakıcı sordu, “Hayvanlar öldüğünde nereye gidiyor?” Koko, “Rahat bir delik” dedi. Sonra bir veda öpücüğü verdi. ”Koko’nun bu cevabı birçok insanı şaşırttı ve geride birçok felsefi tartışma bıraktı. 

Kaynak: 1 2 3

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here