Güne enerjik başlamak için ne yapmalı?


 1. 1

  Uyanmak pek çok insan için günün en zor anıdır. Pek çoğu ise yataklarından adeta hiç uyumamış gibi yorgun kalkar. Mutlu ve enerjik bir şekilde güne başlayan çok az insan vardır. Bu hafta “Güne nasıl enerjik başlarız?” sorusuna yanıt arayacağız Sabahları erkenden uyanıp gün boyunca kendisini zinde hissetmeyi kim istemez ki... Bunun için üç evreden söz edebiliriz. Uyumadan önce, uykuda ve uyandığımızda geçirilen süreçler güne daha mutlu ve zinde başlamamızın anahtarlarını verir. Pek çoğu ise yataklarından adeta hiç uyumamış gibi yorgun olarak kalkar. Mutlu, zinde, enerji dolu güne başlayan çok az insan vardır. Oysa küçük ayrıntılara dikkat ederek güne daha zinde başlamak mümkün.
 2. 2

  Uyumadan önce… Özellikle geceleri rahat ve kesintisiz bir uyku için çok fazla alkol, çikolata kahve gibi kafein içeriği yüksek besinler tüketmemelisiniz. Sindirim için uzun bir süreç gerekir. Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmanız gerekir. Dolu bir mide ile rahat bir uyku uyuyamazsınız. Aynı şekilde sıvı alımını da azaltmanız gerekir ki; gece tuvalete gitme ihtiyacı uykunuzu bölmesin. Yetersiz uyku, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi zayıflatır daha fazla yemek yemenizin ve kilo almanızın nedeni olur. Uykudayken… Kaliteli uyku için öncelikle yeteri kadar karanlık ve sessiz bir odada uyumalısınız, bu melatonin salgılanması için de gerekir. Sabah kolaylıkla uyanmanız için ise odanıza güneş ısınlarının girmesi tercih edilmelidir. Odanız çok soğuk ve çok sıcak olmamalı. Yatmadan önce odanızı havalandırmayı da unutmayın!
 3. 3

  Uyandığınızda… Uyandığınız an yataktan kalkmalısınız. Saatinizin alarmını çok erkene kurup, yatakta oyalanmayın. Saatinizin, cep telefonunuzun tüylerinizi diken diken edecek alarmı ile uyanmak yerine, güzel bir müzikle keyifli bir şekilde güne başlayın. Başucunuzda su bulundurun. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su metabolizmanızı da harekete geçirecektir. Güne başlarken odanızın camını açın. Derin derin nefes alın, sabah mahmurluğunu üzerinizden atıp güne zinde başlamanız için kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı gerin. Hafif egzersiz hareketleri ile kan dolaşımınızı artırabilirsiniz. Her gün aynı saatte uyanmaya çalısın, hafta sonlarını daha fazla uyumak için fırsat olarak görmemelisiniz. Su ile temas etmek sizin daha zinde olmanıza yardım eder. Limon, portakal ve lavanta kokuları konsantrasyonunuzu artırır, bu türden duş jeli ve sabun kullanabilirsiniz. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür Kahvaltı vücudun uzun açlıktan sonra enerjinin tekrar kazanıldığı, atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Kahvaltıda protein ve karbonhidratı bir arada tüketmek gereklidir. Çünkü bu şekilde kan şekeri seviyesi düzenli ve dengeli olur.
 4. 4

  Protein ağırlıklı kahvaltı yapmaya çalışın Protein ağırlıklı kahvaltı edin, karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde kendinizi gerektiği kadar enerjik hissedemezsiniz. Yüksek glisemik indeksli şeker yüklü karbonhidratlar kan şekerinizi hızla yükseltip, hızla düşürür. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edin. Kahvaltı mönünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar ekleyin. Düşük glisemik indeksli (kompleks karbonhidrat)gıdalar yiyin. Kahvaltı için çok vakit olmadığında sütün içine karıştıracağınız müsli gibi kahvaltılık tahıllar, kuru ve taze meyveler, fındık, ceviz gibi kombinasyonlar mükemmel bir seçim olur. Az yağlı peynirle hazırlanmış tost + 1 su bardağı süt; hızlı ve besleyici bir kahvaltıdır.
 5. 5

  Lifli gıdalar enerjinizi arttırır Çözünür lif şeker emilim hızını yavaşlatır. Kahvaltıda fındık, tahıl, meyve özellikle de narenciye (örneğin, portakal suyu) ve yulaf gibi daha yüksek çözünür lifli gıdalar enerjinizi artırmak için önerilir. Mevsiminde kahvaltı tabağınıza domates, salatalık, biber gibi yiyecekleri de ilave etmelisiniz Kahve içmeyi seviyorsanız bunun en iyi zamanı sabah saatleridir.
Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
0
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
1
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güne enerjik başlamak için ne yapmalı?

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List