Google’ın Tasarladığı Yapay Zekâların Stresli Durumlarda "Oldukça Agresif" Oldu Öğrenildi

Geçtiğimiz yıl ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın devam eden ilerlemesinin ya "insanlığa şimdiye kadar ki en iyi veya en kötü şey" olacağına dair bir...


Google DeepMind şirketi tarafından üretilen yapay zekâlar, geliştirilen bu teknoloji hususunda filmlerde ki senaryoların yaşanabileceğini aslında bizlere gösteriyor.

DeepMind yapay zeka konusunda geçen senelerde büyük aşama kaydetmiş hatta robotlara yeni anılar edinme ve bunları hatırlayabilme özelliği kazandırılmıştı. Ayrıca bu yapay zekalar en iyi go oyuncularıyla karşılaştırılmış ve kazanan taraf olmuştur. Bu da gösteriyor ki insanlık kendinden daha zeki bir yapay zeka üretebilecek.

Yapay zeka teknolojisinin en son gelişmelerinden biri de insan sesini taklit edebilme becerileri ve işbirliği yapma eğilimleri üzerinde çalışıyordu.

başkalarıyla işbirliği yapma konusundaki istekliliklerini test ediyor ve DeepMind'in kaybetmek üzere olduğunu hissettiğinde bunun üstesinden gelmek yani kazanmak için "oldukça agresif" stratejileri tercih ettiğini ortaya koydu .

Araştırmacılar, yapay zekaların işbirliği yapma eğilimini test etmek için çok basit bir meyve toplama oyunu oynattılar.

Yapay zekalardan istenen, birbirleriyle yarışıp mümkün oldukça çok meyve toplamalarıydı. Ancak başlarda yeterli elma olduğu sürece sorunsuz ilerlediğini fark ettiler, ama elmalar azalmaya başlayınca, tüm elmaları toplamak için oyundaki lazerleri kullanarak birbirlerini oyunun dışına atmaya çalıştılar.

Aşağıda ki videodan söz konusu oyunu izleyebilirsniz :Bu oyunda elmalar yeşil, lazerler sarı ve yapay zekâlar kırmızı ve mavi renkle temsil ediliyor.

Üstelik lazerle rakibine vurmak artı bir puan getirmiyor. Aksine lazer kullanmadan her iki robotta elmalarını sorunsuz topluyor ve başarılı olmuş oluyor. Bundan önce ki sürümde bu tavırlar gözlemlenmemişti.

Araştırmacılar Gizmodo'ya bildirdiği gibi, yapay zekalar için daha küçük DeepMind ağları kullandıklarında barışçıl bir arada yaşama olasılığı artıyor.

Yani demek oluyor ki yapay zekalar ne kadar zeki olurlarsa kazanmak için her türlü agresifliği gösterebiliyorlar. Film senaryoları kafamda gezmeye başladı bile...

Bir Başka Oyun Daha Oynamaları İstendi

DeepMind daha sonra Wolfpack denilen ikinci bir video oyunu oynamakla görevlendirildi . Bu sefer üç farklı yapay zeka vardı - ikisi kurt, biri de avdı.

Toplama yönteminin aksine , bu oyun aktif bir şekilde işbirliğini teşvik ediyordu, çünkü her iki kurt da yakalandığında avın yanında olmaları halinde ikisi de başarmış oluyordu.

Wolfpack Oyunu

Yapay zekâların böyle bir durumda ise işbirliği yapmak için daha fazla çaba gösterdiği gözlemlendi.

Bunlar sadece basit, küçük bilgisayar oyunlarından ibaret olsa da düşünebiliyor musunuz ? İşleri yavaşlatmaya çalışan trafik ışıklarını düşünün ve en hızlı rotayı bulmaya çalışan sürücüsüz arabalar - her ikisi de toplum için en güvenli ve en verimli sonucu elde etmek için geliştirilecekler. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
0
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’ın Tasarladığı Yapay Zekâların Stresli Durumlarda "Oldukça Agresif" Oldu Öğrenildi

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List