Gezegendeki Karmaşık Yaşam Evriminin Kanıtı Magnopsids


Snaiadi omurgalı gözü, içinde sıvı bulunmayan katı, silikat bazlı lensten oluşur ve gezegendeki karmaşık yaşam evriminin kanıtıdır.

Çoğu Snaiadi omurgalı hayatı, kas taretlerinde küçük, belirsiz gözlere sahiptir. Bu organlar, neredeyse her zaman, geceleri görme duyularını güçlendiren karmaşık bir ısı alıcısı düzeni ile çevrilidir. Sonuç olarak, Snaiadi omurgalı hayvanları arasında bulunan gece avcıları bile genişlemiş gözlere pek ihtiyaç duymamaktadır. Korkunç fakat zararsız Magnopsids (ilgisiz Pudgebears ile birlikte) bu kural için göz kamaştırıcı bir istisna oluşturuyor.

Bu hayvanların ilk başlarında ısı alıcıları yoktur. Bunun yerine, tek gözlü gözleri grotesk boyutlara getirildi. Bu organlar, büyümeleri karşılamak için dış yüzeyleri döküldüğünde belirli aralıklara kadar mükemmel bir şekilde çalışırlar ve görüş hatlarını “temizler”. Çoğu diğer Snaiadi omurgalıları ısı algılayıcılarının yardımı ile bu kısa katarakt atmosferini etkilerler. Isı algılayıcıları bulunmayan Magnopsids, dev göz merceklerini dönüşümlü olarak döktü. Hayvanlar bu süre zarfında halen görme özürlü olsalar da kısmi körlük, görme kaybına karşı hala tercih edilir.

Bu grubun diğer bir belirleyici özelliği, son derece dar, kıskaç benzeri çeneleri ve genişlemiş hidrolik kasları, güçlü ve ısırık sokmalarını sağlamaktadır. Bu hayvanların küçük hayvanlar üzerindeki uzman diyetlerine bağlanan bu özelliklerin geliştirilmesi, ilk başlarının ciddi şekilde yeniden biçimlendirilmesine ve cinsel organlarını ilk baş çenelerinin dışına itmesine neden oldu. Sonuç olarak, Magnopsids, özellikle de erkek olanları, iki baş kafasına sahipmiş gibi görünüyor.

Bu grup ilk başta devasa Kahydron benzeri yırtıcılar da dahil olmak üzere bir takım farklı nişlere yayılmış Oroland’ın izole edilmiş çölde gelişti. Oroland’ın Isterna ile çarpışmasıyla, anakaradaki rakipleri bu türlerin çoğunu yokolmaya itti. Günümüzde sadece üç cins ve altı değişik Magnopsid türü vardır.

Cinsi: Nyctocyon sleymanni

Ortak İsimler: Pincher, Pinchweasel, Süleyman’ın Pincher.
Boy: En fazla 60 santimetre uzunluğunda, genellikle daha küçüktür.
Habitat: Neomediterranean’ın güneyinde Isterna’nın tamamı, Orolad’da çeşitli habitatlar ve Vesterna’nın Pansavannah bölgesi.

Nyctocyon’un üç türü , Kuzey kıtalarda gelişmeyi başaran Oroland-Isterna nüfus mübadelesinin tek Magnopsid kurbanıdır. Akıllı, küçük ve uyarlanabilir, geniş yelpazede geniş bir yelpazede habitatlar bulunur. Bu hayvanlar, güçlü, kıskaç benzeri ilk baş çenelerinde beklenmedik bir güç toplayan, hırçın yırtıcı yırtıcılardır. Avlarının çoğu yapraklarından kazıp atan küçük hayvanlardan ya da uzun kafalı kafalarından sürünürler . Fakat bazen Chopsticks ( Lygodectes sp.) Gibi daha büyük hayvanlara saldırabilirler . Güney Akdeniz şehirlerinde de yaygındır; yemek arayan şehirlere, tarlalara ve hatta evlere girmek.

Çekinik olmasına rağmen, bu hayvanlar daha büyük, tükenmiş formlarla ilgilidir. Güney Oroland’daki ünlü Yataan fosil yataklarında bulunan dört metre uzunluğundaki Murdurognathus gibi türler , Magnopsid megapredatörlerinin kaybolmuş güzelliklerini gösterir.

Burada gösterilen hayvan, gelişmekte olan gençlerin genital şişmesi ile bir kadın.

Türler: Infernocyon crypticus
Ortak İsimler: Nightmare Hound, Pinnacle Wraith.
Boyut: Bir metrenin biraz altında.
Yaşam alanı: Güney Orolandik Pinnacle Menzili.

Bu küçük hayvanlar avcısı, korkutucu isimlerinden hiçbirini hak etmiyor. Oroland’daki ilk kâşifler, ilk önce Infernocyon’u varlığını fark ettiler, karanlık gecelerde çığlık attılar . Daha sonra, büyük gözlerinin ışıltıları, çok daha büyük yırtıcıların yanılgıları ile karıştırıldı. Yalnızca kamera tuzakları fotoğraflandığında, ilk numuneler Oroland’daki devasa canavar efsanesinin ölümü altındaydı.

Infernocyon , günümüzün çoğunu, karakteristik olarak şişen Orolandik zirvelerin tabanında geçirir. Gece başlangıcında, galeri ovalarında küçük hayvanlar avlamak için yola çıkıyor. Filogenik olarak Infernocyon ve ilgili türler, arkaik Nyctocyon’dan çok daha türemiş bir Magnopsid serisini temsil eder . Koşmak için uzatılmış bacaklar ve kıkırdak ve hidrolik kasları ısırmak yerine küçük yırtıcıları ele geçirmek için uyarlanmış daha süslü kafatasları, tüm büyük Snaiadi yırtıcılarının en zararsız ve çekingen üyeleridirler.

Burada gösterilen hayvan, gururla Magnopsids’e özgü dallanmış, çoklu gonad taşıyan genitalleri gösteren bir erkektir.

Cinsi: Selenocyon sissarmai
Ortak adı: Moon-dog.
Boyut: 1.2 – 1.5 metre uzunluğunda.
Yaşam alanı: Oroland Dağları’nın arasında Montane ormanları.

Bu hayatta kalan en büyük Magnopsid. Oroland’ın yoğun ormanlı tepelerindeki tenha yaşamlar, bu hayvanları yaprak çöpünde yaşayan küçük organizmalar ya da ağaçların altında yaşıyor. Bunlar daima paçavra benzeri çenelerin hızlı, makasla çakışması ile yakalanır. Ay köpekleri ayrıca orman akışlarını ziyaret edip orada yaşayan çeşitli Arthrognathan nehir yılanları ve böcekler yakalarlar. Bazı gecelerde bu nehirleri Orolandik ovalara kadar izleyebilir, karanlıkta balık avlayarak, gece gökyüzü muazzam, göz korkutucu gözlerinden yansıtıyorlardı.

Bu hayvanlar çok nadirdir; nüfus sayısı en fazla on binlerce. Kriptik yaşam biçimlerini anlamak ve sayılarının artmakta mı yoksa azaltıp azalmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bu gizemli hayvanlar, görkemli fakat tükenmiş Magnopsids’in uzun listesine katılırsa, gerçekten üzücü bir kayıp olacak.

Kaynak : 1

Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir