Farklı Spor Dallarına Kısa Bir Bakış: Hangi Alternatif Spor Daha Faydalı?


tennis.gif

Klasik sporlardan sıkıldınız mı? Öyleyse size en uygun sporlara göz atmaya hazırlanın.
Bir çok farklı kafadan yine bir çok farklı fikrin çıktığı konulardan biri de hangi spor dalı daha faydalı konusu. Tabii ki tüm spor dallarının kendilerine özgü faydaları var ama acaba size ugun olanı hangisi? Bu sorunun cevabını bulmak için en çok tercih edilen spor dallarını ve de faydalarını içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Tenis

Avrupa’da oldukça tercih edilen tenis, ülkemizde görmesi gereken ilgiyi ne yazık ki göremiyor. Dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünen tenis aslında yapılması en zor spor dallarından biri. Aşırı konsantrasyon, denge ve güç isteyen tenisin faydaları da oldukça fazla. Vücuttaki yağları yakıp enerjinizi yükseltmesinin yanı sıra, alınan oksijenin kaslar tarafından verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Çeviklik ve hız kazandırır, bacak kaslarını güçlendirir, vücut koordinasyonunu güçlendirir, dinamik bir denge sahibi olmanızı sağlar ve kemiklerinizi güçlendirir. Psikolojik olarak ise disiplinli olmanın yanı sıra, stres yönetim becerinizi bir hayli güçlendirir.

Yüzme

Yüzme sporunun da bir çok diğer spor dalında olduğu gibi bir çok özelliği var ama bunlar içerisinden ön plana çıkan en önemli özelliklerinden biri de kilo kontrolü sağlaması diyebiliriz. Özellikle aşırı kilolu insan sayısının giderek yoğunlaştığı bir çağda yüzme sporu müthiş bir çözüm olabilir. Yüzme, kas ve kemiklerinizi güçlendirirken uyku düzeninize de yardımcı olur. Üstelik karada yapılan bir çok spor dalına göre kendinizi daha az zorlayarak daha fazla verim alırsınız. Sakatlanma riskinizide oldukça düşüktür. Diyabet riskini azaltan yüzme, tansiyonunuzu ve kolesterol değerlerinizi dengede tutar.

Koşu

spor dalları içerisinde en ekonomik olanı da koşmaktır. Çünkü herkes, her yerde ve istediği zamanda koşabilir. Bununla beraber faydaları ise oldukça fazla. Gençler açısından boy uzamasına yardımcı olur, kondisyon kazanmanızı ve fit olmanızı sağlar. Kalp için faydalı olduğu gibi, fazla kilolarınızdan da koşarak kurtulabilirsiniz. Düzenli bir koşu alışkanlığı kazanırsanız konsantrasyonunuz da aynı değerde yükseliş gösterir. Ayrıca beyinde bulunan gri hücrelerin yenilenmesin sağlar ki bu durum konsantrasyon ve dikkat becerisi olarak size geri dönüyor.

Binicilik

Kan dolaşım ve solunum sisteminizi geliştiren binicilik, denge ve koordinasyon konusunda da sizlere bir çok artı değer sunar. Omurga, eklem ve kas sistemini güçlendirir. Psikolojik olarak, temiz bir hava da ata binmenin verdiği huzur ve zihinsel rahatlama hissi paha biçilemez.

Bisiklet sürmek

Fiziksel bir engeli bulunmayan herkesin yapabileceği ve oldukça eğlenceli olan sporlardan biri de bisiklet sürmek. Şeker ve quatr gibi hastalıklara iyi geldiği de bir çok uzman tarafından söylenen bisiklet sürmenin faydaları bunlarla sınırlı değil. Sırt ve bel ağrılarına iyi geldiği gibi, obezite ve tansiyon problemi yaşayan kişilere de sıkça tavsiye edilmekte. Eğer yaşadığınız bölgede bisiklet sürmenize olanak sağlayan bisiklet yolları varsa, her gün işe bisikletle gitmeniz size hem zaman hem de spor alışkanlığı kazandırır.

Masa tenisi

Basit bir eğlence sporu olarak görünen masa tenisi, profesyonel anlamda oldukça zor bir spordur. El ve göz koordinasyonunuzu ve doğal olarak reflekslerinizi inanılmaz ölçüde geliştirir. Zihin ve hafızanın hem güçlü hem de hızlı olmaya başlar. Üstelik sakatlık riski de çok az. Özellikle stres altında çalışma hayatını sürdürenler için motivasyonu yükseltir.

Öneri

Hangi spor dalını yaparsak yapalım, muhakkak düzenli ve disiplinli olmanın şart olduğunu unutmayalım. Bir diğer önemli konu ise, yaptığınız sporu zorunluluktan ziyade severek yapmamız. Spor yaparken eğlenmemiz. Bu sayede yaptığımız spordan hem daha fazla fayda görecek ve daha fazla mutlu olacağız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
0
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Farklı Spor Dallarına Kısa Bir Bakış: Hangi Alternatif Spor Daha Faydalı?

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List