Eski Yunan Heykellerinde Kralların Ve Yunan Tanrılarının Neden Küçük Penisleri Vardı?


Poseidon (M.Ö. 46)
Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Eski Yunanlılar güçlü, dalgalı saçlı ve kasları olan ünlü erkek heykelleri yaptılar ve bu heykelleri çoğunlukla çıplaktırlar. Antik Yunan sanat ve cinselliğinin uzmanı olan sanat tarihçisi Andrew Lear, “İnsanın ortalamasına kıyasla çok küçük penislere sahipler” diyor.

Sayısız çağdaş sanatsever, tarihçi, tanrıların, imparatorların ve diğer elit erkeklerin – Zeus’tan ünlü atletlere kadar – klasik heykellerde hepsinin penisleri küçük.Antik Yunanlıların bu estetik tercih için sebepleri vardı.

Farnese Hercules
Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

M.Ö. 400 yıllarında antik Yunan dünyasına geri dönersiniz eğer büyük, dik penislerin istenilmediğine ya da güç, kuvvet belirtisinin olmadığını göreceksiniz. Antik Yunan oyun yazarı Aristophanes, The Clouds adlı oyununda (M.Ö. 419-423), erkek arkadaşlarının ideal özelliklerini “pırıl pırıl bir göğüs, parlak ten, geniş omuzlar, küçük dil, güçlü kalça ve küçük bir pislik” olarak özetlemiş.

Tarihçi Paul Chrystal da bu eski ideal üzerine araştırma yaptı. “Küçük penis, Yunan güzel erkeklik idealleri ile uyuşuyordu” diye yazıyor, “Eski Yunanlılarla Yatakta” adlı kitabında (2016). “En yüksek kültürün rozeti ve medeniyetin bir örtüsü oldu.”

Pistci Ressam, Terracotta(karıştırma çanağı) (M.Ö 430-410)
Metropolitan Sanat Müzesi

Pistci ressam özellikle şehvetli, ahlaksız, çok büyük ve dik cinsel organlarla işlemişti. Mitolojiye göre, bu canlılar yarı-erkek yarı hayvandılar ve bu insanlar her şeyden yoksun bırakıldılar. Yunan yüksek toplumundan Chrystal, “Büyük penisler kaba ve kültür normlarının dışındaydı; dünyanın barbarları tarafından sportif bir şey” dedi. Nitekim, bu insanlar içki içip zevk verirler.

Hagesandros, Polydoros ve Athanadoros “Gladiateur Borghèse” Dövüşü
Vatikan Müzesi

“Penisin boyutu asla antik Yunan’da bir rozet ya da erkeklik ya da erkeksi olmasıyla alakası yoktu” diyor yazar Chrystal. “Güç aslında insanın çocuk babası olma, sorumluluğunu üstlenmek, aile çizgisini ve ailenin bireylerini korumak veya evinde huzuru sürdürmek için gerekli olan asıl şeydir”.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir