Eski İnsanların Yaptığı 10 İğrenç Davranış


Teknolojilerin geliştirilmesi ve yeni araştırma yöntemleriyle, artık eski ile ilgili her şeyi bildiğimizi iddia edebiliriz. Bununla birlikte, eskilerin günlük yaşamını ne kadar çok öğrendikçe o kadar çok büyüleniyoruz. Yada eskilerin bazı uygulamaları modern standartlarımız için bile oldukça tuhaf ve şaşırtıcı.

1. Kadınlar saçlarını boyamak için kurşun ve kükürt kullandı.

İnsanlar eski zamanlarından beri saçlarını boyuyor, ancak kimyada bilgi eksikliği ve yanlış maddelerin yanlış kullanımı bazen sağlığı için çok kötü durumlar oluşturuyor. Yunanlılar ve Romalılar , sülfür de dahil olmak üzere farklı kimyasallardan oluşan kalıcı bir saç boyası kullandılar.

1700’lü yıllarda, İtalyanlar kilitleri için altın bir renk elde etmek için uzun saçlarını korozif çözeltilerle ıslatmayı severdi. Birçok Avrupalı ​​hanım, muhteşem görünüm elde etmek için safran ve kükürt tozu kullandı. Afganlar ayrıca saçlarının farklı renklerinin boyanmasının bir baş ağrısı tedavisi yapabileceğine inanıyorlardı.

2. Göğüs implantları olarak cam toplar ve zımpara kauçuğu kullanılmıştır.

Antik çağlardan beri, kadınlar güzelliğini arttırmak için farklı yollar kullandı. Göğüsler bir istisna değildi. Bazı kadınlar tropikal tedavileri veya ev yapımı “büyüme kremlerini” göğüslerine koyarak onları büyütür . Diğerleri hindistan cevizi yağını cildine masaj yaptı.

Bununla birlikte, ilk göğüs cerrahisi yalnızca Vincenz Czerny tarafından 1895 yılında yapıldı. Doktor, bir tümörü kesmiş olsa bile hastasının göğüslerini yapmak zorunda kalmıştır. Bundan sonra doktorlar kadının göğüslerini büyütmek için farklı malzemeler kullandı : fildişi, cam toplar, zımpara kauçuğu ve diğer dolgu maddeleri.

3. Tıbbi tedavilerde hayvan pisliği kullanılmıştır.

Kaba bir ses olabilir, ama bir gerçek: eski insanlar, farklı hastalıkları iyileştirmek ve tedavi etmek için hayvan gübresi kullanıyorlardı . Örneğin, eski Yunanistan’daki kadınlar timsah hurmasının güçlü kontraseptif olarak kullanılabileceğini ve vajinalarına eklediğini düşünüyordu. Eski Mısır’da, savaşçılar yaralarına hayvan gübresi uygularlardı. İskoç halk hekimliğinde çiçek hastalığını tedavi etmek için koyun pisliği kullanıldı ve taze domuz gübresi burun tıkanıklığını durdurdu. Basit tavsiye: evde bunlardan hiçbirini denemeyin.

4. Doktorlar kötü ruhları serbest bırakmak için insanların kafasına delik açtılar.

Adam iyi görünmüyor, değil mi? Doktorlar her zaman insan vücudundan çok meraklıydı ve birçok hastalığı iyileştirmek için “kanıtlanmış” yöntemler kullandı. Trepanation (sondaj delikleri) bunlardan biriydi. Doktorlar, konvülsiyonlar, baş ağrısı ve enfeksiyon gibi hastalıkları tedavi edebileceklerine inanıyorlardı. Farklı hastalıkların bir insan kafasının içine kapanmış kötü bir ruhtan kaynaklandığını düşünüyorlardı, bu yüzden ruhu dışarı atmak için delik açtılar .

Neyse ki, bu uygulama Ortaçağ’ın sonuna gelindiğinde neredeyse tamamen terk edildi. Bazı ele geçen kafataslarının kapsamlı bir araştırması, bazı hastaların bu aşırı tedavi yöntemlerinden sonra bile hayatta kalmayı başardıklarını gösterdi.

5. Kadınların cenazelerde ağlamasına izin verilmedi.

Antik Roma’da düzenli bir cenaze töreni , caddeden aşağı doğru yürüdüğü bir geçitle başladı. Ağlayarak ağlayan akrabalar geçidi izledi. Cenaze törenine ne kadar çok insan katılırsa, bir kişiye daha saygılı olurdu. Bazen aile, kalabalığı etkilemek için ağlayacak olan özel kadınlar kiralardı.

6. Babalar yasal olarak kızlarının sevgililerini öldürebilirler.

Babalar, tüm aileleri üzerinde ve özellikle de evlenmemiş kızları üzerinde çok güçlü bir etkiye sahipti. Aslında, onlar için iyi bir koca seçme hakkı vardı. Kurallar çok katıydı ve bir kız evlilik öncesi kimseyle samimi bir ilişkiye girme hakkına sahip değildi .

Zina yaparken yakaladıklarında bir babanın kızının sevgilisini öldürme hakkına sahipti .

7. Eski Roma’da babalar oğullarını köleliğe satabilir. Ama sadece 3 kez.

Bunu doğru okuyorsun! Antik Roma’da aşk kaybolmaz. Baba, ailenin başıydı ve karısı, çocukları ve aileleri üzerinde mutlak güç sahibi idi. Babalar ayrıca yeni doğan bebeklerini ailede tutup tutmayacaklarına karar verme hakkına da sahiptir.

8. Doktorlar gebelik testi için sarımsak kullandı.

Anatomide ayrıntılı tıbbi bilgilerin eksikliği, doktorların bazı kadınların neden hamile kaldıklarını ve diğerlerinin yapamadıklarını söylemesine izin vermedi. Bununla birlikte, gebelik testi için birkaç doğal yöntem kullandılar .

M.Ö. 1350’de, bir kadından idrarla buğday tohumunu nemlendirmesi önerildi . Tohumlar filizlenirse, hamile kaldı. Bir gebelik testi gerçekleştirmenin bir başka yolu sarmısak veya soğan koyarak vajina içine koymaktı . Ertesi sabah, bir doktor kadının nefes kokusunu alacak ve nefesinde sarımsak bir aroma hissederse hamile kalacağını iddia edecektir. Şükür bugün modern tıpta var!

9. Eski Mısır’da insanlar kedilerinin yasını tutmak için kaşlarını tıraş ettiler.

Eski Mısırlı aileler , kaşlarını tıraş ederek bir aile kedisinin ölümüyle ilgili yas tutacaklardı . Kedi gövdesi ahşap bir heykel maskesi ile mumyalanmış ve minik bir kedi mumyası bir aile mezarına ya da bir kedi mezarlığına konurdu.

10. Antik Roma’da genel lavabolar vardı.

Eski Roma’da ki insanların kişisel hijyenine dikkat etmek için mümkün olan tüm araçları kullandıklarını zaten biliyorsundur . Halk banyolarına ve tuvaletlerine düzenli olarak katılmışlar ve pul pul temizleyiciler ve tuvalet süngerleri kullanıyorlardı.

Bununla birlikte, sadece birkaç zengin insan evlerinde özel banyo veya tuvalet alabiliyordu. Nüfusun diğer% 95’inde, birkaç basamak kesilmiş bir delikli muazzam taş ya da ahşaptan yapılmış uzun lavabo dolapları kullanıldı . Hamamlardan sürekli çalışan su, atık bir kanalizasyon sistemine boşaltıldı. Gizlilik, Romalılar için olağandışı bir yaşamdı çünkü bu durumda neden farklıydı?

Yüzyıllar boyunca insanlar çok değişti. Artık eski insanlar gibi yaşamanın hayal bile edemiyoruz. Hangi gerçek sizi en çok hayranlar? Bugün bunlardan herhangi birine dönmeyi düşünüyor musun yoksa senin için de tuhaf gelebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarınızda paylaşın.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsin


Like it? Share with your friends!

83
83 points

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles