Dünya’nın En İlginç 15 Festivali

0
14698

Dünyanın pek çok yerinde alışılagelmiş etkinlikleri içermeyen festivaller düzenlenmektedir. Amaçsız gibi görünen bu festivaller aslında derin bir tarihe sahiptir. İşte gezegenimizde düzenlenen 20 tuhaf festival!

1. Rio Karnavalı – Brezilya

En ilginç festivallerden bir tanesi olarak gösterilen ve ilk kez 1723 yılında kutlanmaya başlayan festivale günde ortalama 2 Milyon kişi katılmaktadır. Müzik ve dansın hiç bitmediği festivalde rengarenk kıyafetlerle insanlar doyasıya eğlenmektedir.

2. La Tomatina (Domates) Festivali – İspanya

1945 yılından itibaren kutlanan La Tomatina yani Domates Festivali, herkesin birbirine eğlenmek için domates fırlattığı, bütün sokakların domatesle dolup taştığı bir harika bir kültür organizasyonu. Festival eskiden herkesin katıldığı ücretsiz bir organizasyonken 2013 yılından itibaren ise ücretli ve biletli hale gelmiştir.

3. Ölüler Festivali – Meksika

Meksika’da her yıl kutlanan ve Aztek’lerin ölüm tanrıçasını Mictecacihualt’a adanan Ölüler festivalinin kökeni mitlere kadar dayanmaktadır. Bir nevi bugünkü cadılar bayramının atası olarak kabul görmektedir. Eğer olurda festivale giderseniz etrafta bir sürü kuru kafalar görebilirsiniz. Ölüm makyajları ise festivale ayrı bir renk katmaktadır.

4. Takanakuy Festivali – Peru

Dünya üzerinde en ilginç festivaller listesine bulunan Takanakuy Festivali, Peru’da düzenlenen ve dövüş üzerine kurulan harika bir organizasyon… Yıllar boyu insanlar tepkilerini ve anlaşmazlıklarını dövüş festivalinde yumruklarda ve tekmelerle oldukça kanlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Festival gününde herkes alandan istediği bir kişiyi seçip o kişide kabul ederse dövüş gerçekleşmektedir.

5. Boğa (Running of The Bulls) Festivali – İspanya

Bana göre listede bulunan ve büyük bir tarihi olan dünyanın en ilginç festivali… Tüm dünya tarafından bilinen Boğa festivali her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmektedir. Festivalde boğalar sokaklar salınır ve sokaklarda bulunan insanlar etrafa kaçışmaktadır. Festivalin en önemli etkinliği de boğa koşusudur. Belirli bir sokağın başından boğalar salınır ve sokaklarda insanları kovalamaya başlarlar.

6. Oktoberfest (Bira) Festivali – Almanya

Avrupa’nın göbeğinde düzenlenen eğlenceli ve ilginç bir festival ile karşınızdayız… Özellikle alkol sevenlerinde hoşuna gidecek Oktoberfest Festivali, Eylül ayının sonundan, Ekim ayının ilk haftasına kadar sürmektedir. Her yıl ortalama 6-7 Milyon kişinin ziyaret ettiği festivalde alkol olarak sadece bira yer almaktadır. Çadırlarda geçen festivalde birçok eğlence organizasyonu da bulunmaktadır.

7. Songkran Festivali – Tayland

Songkran Festivali, yeni yılı kutlamak amaçlı her yıl Tayland’da düzenlenen çok keyifli bir festivaldir. Tuhaf olan ise bu festivalin Nisan ayında Tayland’ın her yerinde kutlanmasıdır. Bu festivalde insanlar birbirlerini eline geçirdikleri ne varsa onunla ıslatmaya çalışmaktadır. En ilginç olanı ise koca koca fillerin şehir merkezin insanların arasında geçmesi ve çevredekileri ıslatması…

8. Saidai-ji Eyo Hadaka Matsuri – Japonya

Sırada, eğer klostrofobiden muzdaripseniz kaçınmanız gereken bir festival var! Bu ritüel, her Şubat ayının üçüncü Cumartesi günü Tokyo’da gerçekleşmektedir. Bu festivalde, bir papaz belirlenen çukur içerisinde bulunan 900 yarı çıplak erkeğin üzerine kutsal sopalar atar. Sopaları yakalayan kişiler ise bir an önce o sopayı kutsal pirinç kasesine yetiştirmesi gerekmektedir. Bize kalırsa, festivali dışarıdan izlemek daha ilgi çekici ama siz bilirsiniz 🙂

9. Boryeong Mud Festivali – Güney Kore

Güney Kore’deki Boryeong, her yıl Çamur Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Festival ilk olarak 1998’de düzenlenmeye başlamıştır ve günümüzde her yıl 11 milyona yakın ziyaretçi çekmektedir. Boryeong bölgesinden gelen çamurun mineral açısından zengin olduğuna ve cilde iyi geldiğine inanılıyor.

10. Maymun Büfesi Festivali – Tayland

En yakın hayvan koruma şirketi için telefon numarasını aramaya başlamadan önce Tayland’daki Maymun Büfe Festivali hakkında biraz bilgi edinmelisiniz. Tuhaf festival her Kasım ayında Lopburi’de gerçekleşir ve maymunları beslemek için yaklaşık 4000 insan ellerinde muzları, elmaları ve şekerleri ile bu etkinliğe katılırlar.

11. Bebek Üstünden Atlama Festivali – İspanya

İspanya’da düzenlenen Bebek Üzerinden Atlama Festivali, Burgos yakınlarındaki Castillo de Murcia’da 1620 yılından beri her yıl gerçekleştirilen popüler bir etkinliktir. Tüm bebekler bir battaniyenin üzerine yatırılıyor ve şeytan kostümüne bürünmüş yetişkinler bebeklerin üstünden atlayarak inanışa göre onların tüm kötülüklerden arınması sağlıyorlar.

12. Eş Taşıma Şampiyonası – Finlandiya

Erkeklerin eşlerini kum, su ve çeşitli engellerin bulunduğu bir parkurdan sırtlarında taşıyarak yaptıkları bir yarıştır. Ödül ise taşınan eşin ağırlığınca biradır. Bu festival Finlandiya kökenlidir ve tarihi efsanelerden etkilenerek bulunduğu düşünülmektedir. 19. yüzyılda gerçekleştiği düşünülen bir efsaneye göre bir adam komşu köylerdeki erkeklerin eşlerini çalmaktadır. İkinci efsane ise Rosvo-Ronkainen adlı bir suçlu askerlik yapabileceğini ispatlamak için ağır torbaların taşındığı bir yarışı kazanmıştır. Bu iki efsaneyi bir araya getirdiğinizde eş taşıma yarışını ortaya çıkaran fikrin nereden doğmuş olabileceği biraz netlik kazanabilir.

13. Dünya Şnorkelle Dalma Şampiyonası – Galler

Bu ritüel her yıl Galler’de gerçekleşir ve Japonya, Avustralya ve Kanada gibi uzak ülkelerden insanlar da katılır. 60 ft uzunluğundaki çamurlu bir bataklıkta yüzerek şnorkel çekmeye çalışan insanlar bu etkinlikten delicesine keyif alırlar.

14. Peynir Yuvarlama Festivali – İngiltere

Dev bir peynir tekerleğini yüzlerce yarışmacının yüksek bir tepeden aşağı kovalaması üzerine düzenlenen etkinlikte çok fazla yaralanan insan olsa da bu ritüel onlar için vazgeçilmez bir aktivitedir.

15. Holi Festivali – Hindistan

Dünyaca ünlü Bahar Festivali Holi, dünya üzerinde ilginç gelenekleri bulunan Hindistan’da ve Nepal’de kutlanan oldukça renkli ve eğlenceli kültür. Festivalin kutlamasında en büyük amaç iyinin kötü karşısındaki zaferi, baharın gelişini, kışın bitişini ve güzel hasada şükranlarını sunmaktır. Festival güneş takvimine göre Şubat’ın sonu ve Mart’ın ortalarına denk gelmektedir. Hilo festivali sadece Hindistan ve Nepal’de değil ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerde kutlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here