Dünya Tarihinin Efsane Olmuş 10 Kadın Casusu


 1. 1 Mata Hari


  Doğum Yeri: Hollanda Tarafları: Fransa veya Almanya Kadın casusları sıralarken, Mata Hari kaçınılmaz sondur. Zengin bir Hollandalı ailede doğan Margaretha Geertruida Zelle, Paris’e yeni boşanmış bir olarak gelir ve striptiz klübünde en iyi striptizci adıyla dans etmeye başlar – Mata Mari, Malay dilinde “Doğuşun Gözü” anlamına gelir.

 2. 2


  Onun popüler dansı başka Avrupa şehirleri dolaşır ve buralarda hükümetteki ve ordudaki güçlü adamlarla yatıp kalkmaya başlar. 1. Dünya Savaşı çıktığında, Fransızlar onun Almanlar için casusluk yaptığından şüphelenir – Fransızlar için de aynısı yapmasına rağmen. Çift taraflı ajan olduğunu ama Fransızlara sadık olduğunu söylediğini savunmasına rağmen, 1917’de tutuklanır ve 8 ay sonra idam edilir.

 3. 3 Nancy Wake


  Doğum Yeri: Yeni Zelanda Tarafları: Yeni Zelanda, İngiltere, Amerika, Fransa, Avusturya Nancy Wake 2. Dünya Savaşı başladığında Fransa’da gazeteci olarak çalışıyordu. Hemen Fransız Direnişi için kurye olmak için gönüllü oldu. Casus ağını kurmadan çok önce Gestapo onun için milyonlar değerinde ödül koydu.

 4. 4


  Casus yetenekleri sadece fiziksel becerisiyle eşleştirildi; söylenene göre bir Alman askerini çıplak elleriyle öldürmüş. Savaştan sonra en az 5 ülke tarafından en yüksek sivil ödüllerle onurlandırıldı bu da onu 2. Dünya Savaşında en çok ödül alan kadın casus olmasını sağladı.

 5. 5 Krystyna Skarbek


  Doğum Yeri: Polonya Tarafı: İngiltere Krystyna Skarbek’in alışılmadık becerikliliği 6 yıllık İngiliz Özel Operasyonlar İdaresi’ndeki (SOE) ajanlık süresinde onu 2. Dünya Savaşı’nın en başarılı casuslarından biri yapmıştır. Gestapo tarafından idam edilmek üzere olan iki SOE ajanını kendini İngiliz Yüksek  Komutasındaki yeğeni gibi göstererek kurtarmasıyla ününü hakkıyla kazanmıştır.

 6. 6


  Savaştan sonra Skarbek kendini iki ülkesi (Sovyetler Birliğinin altında) ve eski yandaşları tarafından bırakılmış olarak bulur. Neredeyse kimsesiz Skarbek, 1952’de Londra’daki bir motelde reddedilmiş bir sevgilisi tarafından öldürülür.

 7. 7 Virginia Hall


  Doğum Yeri: Amerika Tarafları: Amerika, İngiltere, Fransa İngiliz Özel Operasyonlar İdaresi’nin ajanı olarak, Virginia Hall Fransız Direniş’ine destek olan sayısız görevi tamamlamış ve en sıkı Nazi örgütlerine bile farkettirmeden kaçtığı için bir üne sahip olmuştur. 1944’te yayan olarak İspnaya’ya kaçtı ve Fransa’ya geri dönüp

 8. 8


  Direniş kuvvetlerini eğitmek, güvenli evler açmak ve Alman ordusu hakkında paha biçilemez sırlar keşfetmeden önce Amerikan Stratejik Servis Büro’suna katıldı.Hall’un ayağının bir parçasının kopması üzerine tahta protez ile yürümesi, casus olarak yaptığı görevleri daha da inanılmaz kılıyor

 9. 9 Violette Szabo


  Doğum Yeri: Fransa Tarafları: İngiltere, Fransa Violette Szabo’nun cesurluğu, güzelliği ve trajik kısa hayatı onun efsane olmasına katkıda bulunmuştur. İngiltere’de Özel Operasyonlar İdaresi için özel ajan olması Fransa’daki görevinin istihbarat toplamaktan sabotaja kadar geniş olmasının sebebidir.

 10. 10


  Doğum Gününden kısa bir zaman sonra Alman askerleri tarafından yakalanmış ve ardından Szabo’nun bütün mermilerini boşalttığı yoğun bir silahlı çatışma çıkmıştır. Ravensbruck kampına getirilen Szabo, öbür mahkumların meydan okumasına sebep olmuş böylece 1945’te 23 yaşındayken idam edilmiştir.

 11. 11 Lona Cohen


  Doğum Yeri: Amerika Tarafı: Sovyetler Birliği Kömünist parti üyesi Lona Cohan ilk önce Theodore Hall – Sovyetler Birliği’ne atomik sırlar sızdıran Manhattan Proje fizikçisi  için kurye olarak servis yaptı.

 12. 12


  Savaştan sonra, o ve kocası Londra’ya taşındı ve  İngiliz bahriye sırlarını Sovyetlere taşıyan- Portland Spy Ring’in kurulmasında etkili rol oynadılar. İngilizler 20 yıllık cezasının 8.ci yılında casus değişimi onu Sevyetler Birliğine yolladı. Orada Cohen sadık bir vatandaş gibi karşılandı ve Onur Madalyası aldı.

 13. 13 Elizabeth Bentley


  Doğum Yeri: Amerika Tarafları: Sovyetler Birliği, Amerika Bentley casusluk kariyerine Amerika Komünist Partisinde çalıştığını düşünerek başladı. Esasında Sovyetler Birliğinin gizli polis servisine çalışıyordu. Bir casus için talihsiz bir başlangıç. Yine de, İkinci Dünya Savaşında Amerika’daki en başarılı Sovyet casuslarından biriydi.
  Halkın Sesi

 14. 14


  Sovyet elçilerine Nazi’ler hakkında gizli ordu sırları veriyordu. Sovyet bağlantısı ve sevgilisinin ölümü üzerine, daha geniş bir çevre miras kaldı ama o acısıyla başa çıkamadı. Bir gün FBI’a içinde düzinelerce Amerikan hükümeti çalışanlarının ismi bulunan 150 Sovyet casusunun ismini vererek kaçtı.

 15. 15 Prenses Stephanie Julianna Von Hohenlohe


  Doğum Yeri: Avusturya Tarafları: Almanya, Amerika Güzel, zengin ve çevresi geniş eski Alman aristokrat bir ailenin üyesi Prenses Stephanie 1930'larda Londra elitlerinin içine hiç çaba harcamadan giriş yaptı. Sohbet ettiği ve bazen baştan çıkardıklarının arasında bakanlar kurulu üyeleri ve kraliyet ailesinin en üst düzey üyeleri vardı.

 16. 16


  Zamanla, bu hedeflerini Hitler ve Alman Yüksek Komutası için casusluğa çevirdi. İkinci Dünya Savaşının çıkmasıyla Londra’da Alman casusu ihtiyacını ortadan kaldırdı. Casusluk görevinden dolayı İngiltere’de kalmaya korkan Stephanie Fritz Wiedemann  o zamanki sevgilisi  ile Amerikaya yerleşti. Amerika’ya geldikten sonra Wiedemann’dan ayrılan Stephanie, 1943’te hükümete eski arkadaşı Hitler’in psikolojik profil çıkartmalarına yardımcı oldu.

 17. 17 Brita Tott


  Doğum Yeri: Danimarka Tarafı: Danimarka 1442’de, soylu Danimarkalı bir ailenin kızı, Brita Tott, İsveç kraliyet ailesine gelin olarak girdi. 10 yıl sonra İsveçliler Danimarkaya savaş açtıklarında, Tott kendi ülkesi için mükemmel  bir casus pozisyonuna geldi. İsveç kralı Charles VIII’nin öldürülme komplosunda suç  ortağı olmasının yanı sıra, ordunun her hareketini engelleyecek ordu sırlarını kendi ailesine taşıyan kuryeydi.

 18. 18


  Charles VIII ve hükümet onu vatana hainlikten suçlu buldu ve direk yanmaya mahkum etti. Sonra bu ceza “duvarla örme”ye değişti tuğla duvarın içine canlı bir şekide örülmek- daha sonra da cezalar kalktı, ve son senelerini Danimarka’da yaşamasına izin verildi.

 19. 19 Melita Norwood


  Doğum Yeri: İngiltere Tarafı: Sovyetler Birliği Melita Norwood Komünist eğilimleri olan İngiliz bir memurdu. Nükleer araştırma tesisinde çalışması ona gizli dökümanlara ulaşım izni veriyordu. Eğilimleri İngiliz hükümetinin dikkatini çekmese de Sovyetler Birliği’nin dikkatini çekti ve onu 1940'larda casus olarak  aldılar.

 20. 20


  Soğuk Savaş’ın sürdüğü 40 sene boyunca, Norwood hükümet sırlarını Soyvet ajanlarına teslim etti. 1960'larda farkedilmesine rağmen İngiliz istihbaratı bu konu hakkında bir harekette bulunmadı.


Tepkini Göster

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Kızdım Kızdım
1
Kızdım
Komik Komik
1
Komik
Hadibeh Hadibeh
3
Hadibeh
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türünü Seç
Hikaye
Kendi Hikayeni Oluştur.
Liste
Kendi Listeni Oluştur.
Video
İstediğin Siteden Video Yükleyebilirsin.