Doğa İle İç İçe Yaşayan, Sincap Yavrularını Emzirerek Besleyen Awa Kabilesi


Betonlaşan dünyada hala yeşilliğini koruyabilen, doğayla iç içe yaşayan insanlar var. Awa Kabilesi evimiz dedikleri ormanı olduğu gibi kabul eden insanlardan ouşuyor  tabii kabile üyeleri hayvanları da görmezden gelmiyor.

 1. 1 Awa kabilesi, dünyanın yok olmaya en yakın kabilesi...


 2. 2 Ormanı evleri olarak gören bu insanlar, vahşi hayvanları da ev arkadaşları gibi görüyor, yavru hayvanları emzirip büyütüyor.


 3. 3 Modern dünyadan kendilerini soyutlamış yaşıyorlar. Çok az insan onlarla tanışabildi. Onlardan biri de fotoğrafçı Domenico Pugliese idi.


 4. 4 Kabilede aile çok önemli. Ayrıca aile sadece insanlardan oluşmuyor. Orman içindeki tüm canlılar ailenin bir üyesi.


 5. 5 Hayvanlar da ailenin birer üyesi. Tıpkı çocukların ailelerine yardım etmesi gibi ufak işler yapıyorlar. Meyve toplayıp fıstık kırıyorlar...


 6. 6 Fotoğrafçı Pugliese, kabile için ailenin önemini bu sözlerle anlatıyor;


  “Yetişkin bir adamın, ailesiz ve bekar ne yaptığını anlamıyorlar. Beni seyrediyorlar ve bana tavsiye vermeye çalışıyorlar. Ancak nereden geldiğimi bilmiyorlar. Dünyaya dair bir görüşleri yok. Onlara nereden geldiğimi, yaşam biçimimi anlatmak imkansız. Onlar için ailesi olmayan bir adam akıl almaz bir şey.”

 7. 7 Eğer bir yavru aile içerisinde doğarsa kabilenin kadınları onu emziriyor ve ormana geri dönse dahi “hanima” yani aileden olarak anılıyor.


  “Sincapları ve maymunları tıpkı kendi çocuklarını emzirir gibi emziriyorlar. Bu durum, olduğumuz yerden ne kadar uzağa geldiğimizi anlatıyor. Doğaya oldukça yakınlar. Hatta, yakın da değil; onlar doğanın bir parçası…”

 8. 8 Günümüzde yalnızca 400 kişi kalan kabilenin yıllar boyunca başından soykırımlar ve zorunlu göçler hiç eksik olmamış halada devam ediyor.


  Etraflarını saran, sömürgeciler, yasa dışı çiftçiler ve ağaç kesimleri nedeniyle ormandan sürekli göç etmeye zorlanıyor Awa Kabilesi. Bu nedenle tarım ve ateş yakma becerileri yerine göçebe yaşam becerileri gelişmiş, kısa sürede basit evler yapıyorlar...

 9. 9 Yerli halkların korunması için fonlar ayrılıp yardımlar yapılıyor ancak dünyanın sömürmek konusundaki açlığı ve daha büyük, doğal olarakta yetersiz kalıyor.


 10. 10 İçerik Kaynağı


Tepkini Göster

Üzücü Üzücü
9
Üzücü
Kızdım Kızdım
3
Kızdım
Komik Komik
3
Komik
Hadibeh Hadibeh
11
Hadibeh
Sevdim Sevdim
4
Sevdim

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türünü Seç
Hikaye
Kendi Hikayeni Oluştur.
Liste
Kendi Listeni Oluştur.
Video
İstediğin Siteden Video Yükleyebilirsin.