Bıçağı Kaptığı Gibi Havalanan Kartal Tüm Şehri Birbirine Kattı


İsveç’te ormanlık alandan şehre inen kartal büyük korku yarattı. Önce biraz kartallardan bahsedelim.

Kartallar; Kuşların en yüksekten uçanları ve en büyükleri olan, atmacagiller familyasından yırtıcı kuşlardır. Kıvrık sivri gagaları, güçlü ve keskin pençeleri vardır.

Kuşların en iyi görme özelliğine sahip türleridir. Göz bebekleri, kafalarına oranla çok büyüktür. Bu nedenle, avlarını 2-2,5 km uzaklıktan tespit edebilirler.

Ömürleri 70-100 yıl olan kartallar; genellikle kahverengi ve gri tüylüdürler. Sarp kayalıklar ve ormanlarda yaşarlar.

Kartallar; çok süratli ve atik olup, avlarının kaçmasına kolay kolay izin vermezler. Uçup havalanırken dönerek yükselirler.

Memeli hayvanlar, sürüngenler, balıklar ve kuşlarla beslenirler. Kendi ağırlıklarından daha fazlasını taşıyabildikleri gibi; tavşan, tilki, maymun ve kuzuları kolayca öldürüp yerler.

Avlarının kemiklerini bile kolayca sindirirler. Bazı türleri sıkıştıklarında insana dahi saldırırlar. Tek eşli olan kartallar yuvalarını yüksek ağaçların tepelerine veya dağlara yaparlar.

Sürekli aynı yuvayı kullanırlar. Dişiler 1-3 yumurta yaparak kuluçkaya yatarlar, kuluçka süresi 6-7 haftadır. Bazı türlerinde, ilk çıkan yavru, diğerlerini öldürür veya yuvadan atar.

Dişi ve erkek kartal yavruları beraber beslerler. Kartal yavrularının gelişmeleri yavaş olup, 3-4 yaşlarında yetişmiş hale gelirler. Ağırlıklar 6-7 kg’a varan ve kanat açıklıkları 2-2,5 metreye ulaşanları olan kartalların birçok türü vardır

Kara kartalı, kuzu kartalı, balık kartalı, yılan kartalı, şah kartal ve bağırtkan kartal başlıcalarıdır.

Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilen kartallar; özgürlüklerine düşkündürler , tutsak olurlarsa normal ömürlerinin yarısı kadar ancak yaşarlar. Kartallar, kuvvet ve cesaret sembolü olarak kabul edilir.

İsveç’te ormanlık alandan şehre inen kartal büyük korku yarattı. Kaosun nedeni ise bileğinde bir halka olan kartalın sol pençesiyle bir bıçak taşıması.

Av bulmak için Vasterbotten semalarında uçan kartalı görüntüleyen fotoğrafçı Han Bouwmeester “Uzaktan kartalın pençesindeki kırmızılık dikkatimi çektim.

Yakınlaşınca bir bıçak olduğunu gördüm” dedi.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir