Babiller Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Gerçek


Tarihe ve insanlığa dokunmuş bir uygarlık olan Babiller hakkında mutlaka edinmemiz gereken çarpıcı bilgiler…

1. Babiller M.Ö. 1894 yılında Mezopotamya’da kurulmuş bir Sami devletidir.

M.Ö. 539’da İran Hükümdarı 2. Keyhüsrev (2. Kyros) tarafından ortadan kaldırılmıştır.

2. Babiller, Babil Kulesini inşa eden medeniyettir.

Bu kule Tanrı’ya ulaşabilmek adına Babiller tarafından yapılmıştır. Kur’an’da , Tevrat’ta ve birçok efsanede ismi geçmektedir. Daha sonra M.Ö. 479’da Babil’i fetheden Pers Kralı Xerkes kuleyi yıkmıştır

3. Babil’in Asma Bahçeleri

Eski dünya’nın yedi harikasından biriydi ve mevkiisi açık ve net bir şekilde belirlenmeyen yerdir. Bir efsaneye göre, Babilin Asma Bahçeleri, Babil Kralı İmparator II. Nebukadnezar tarafından eşi Kraliçe Amytis (Amitis) için oluşturulmuştur, çünkü Kraliçe Amytis memleketinin yeşil tepelerini ve vadilerini özlemiştir.

4. Hammurabi Kanunları

Bilinen en eski yazılı kanundur. Yaklaşık iki metrelik silindirik bir taşın üstüne çivi yazısı ile yazılmış olan kanunlar tam 282 maddedir. Bu kanunlar kısasa kısas sistemiyle yazılmıştı.
– Bir kişi kendisiyle aynı sınıftaki bir kişinin dişine zarar verirse onun da dişi çekilir.
– Babasını döven evladın iki eli kesilir.
Gibi…

5. Astronomi bilimi gelişmiştir.

Bu konuda Sümerlerden etkilenen Babiller, Güneş ve Ay tutulmalarını kaydetmişlerdir. Resimde görüldüğü gibi yıldız takvimi bile yapmışlardır.

6. Babillerin dinleri çok Tanrılıydı.

Ziggurat adlı tapınakları vardı. Baş Tanrıları Marduk idi. Babil efsanelerinde Marduk, ejderha Tiamat ile dövüşüp onu yener. Babiller yeniden doğuşa (reenkarnasyon) inanırlardı.

7. Babillerde Matematik

Babilliler matematikte temel olarak 60 sayısını esas almışlardır. Bu yüzden günümüzde 1 dakika= 60 saniye, 1 saat= 60 dakika ve 1 daire= 360 derecedir.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir