Amazon Kabilelerinden Biri Olan Ka’apor Kabilesi Ormanları İçin Savaşıyor

0
1447

Gezegenimizin iklim değişikliğine karşı en önemli doğal savunma mekanizmalarından Amazon, gün geçtikçe yok olmaya ve çürümeye yüz tutuyor. Ormanları korumada başarısız olan Brezilya hükümetinin yerini Amazon’un göbeğinde yaşayan Ka’apor kabilesi aldı. Alto Turiaçu bölgesinden ormana kaçak giren ormancıları yakalayan kabile savaşçıları, kendi adalet sistemlerini oturtmuş durumda.

1.

2.

Ka’a usakha adı verilen orman koruyucuları, tahribatı belirlemek için sürekli devriye geziyor ve belirli bölgelere kamera yerleştiriyor.

3.

Bazı Ka’apor aileleri evlerini köyden taşıyıp ağaç kesicilerin yollarının üzerine kurmuş, kendilerini kesiciler ve orman arasında kalkan yapıyor.

4.

Kabilenin lideri eylemlerini şu şekilde ifade ediyor:

5.

“Hayatlarımız ormanın derinliklerinde yatıyor. Orman olmadan biz Ka’apor değiliz. Ka’apor, orman sakinleri demektir, bu yüzden onu korumalıyız.” Ormana izinsiz giren topluluklar, ender bulunan ağaç türlerini elektrikli testerelerle kesip kamyonlara yükleyerek kaçırıyor.

6.

Bu insanları yakalayan Ka’apor savaşçıları ellerini bağlıyor, çırılçıplak soyuyor ve sopalarla dövüyor. Tomrukları taşımak için getirdikleri kamyonları yakıyor, elektrikli testerelere el koyuyor.

7.

Hükümetin adalet sağlayamadıkları yerde, doğa insanlarıyla kendi adaletini inşa ediyor. Ormanın engin yeşili, toprağın buram buram anne kokusu, kuşların düzlüklerde yankılanan fısıltıları Ka’apor savaşçılarına emanet.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here