Açlıktan Ölüp Mumyalaşan Hayvanların Bulunduğu Hayvanat Bahçesi


Dünya bazen yaşamaya lanet ettirecek kadar çirkin, utanç verici ve iç parçalayan olaylara şahit oluyor. O olaylardan biri de Gazze Şeridi’nde bulunan Khan Younis Hayvanat Bahçesi’nde gerçekleşmiş durumda.

2007 yılında açılan Khan Younis Hayvanat Bahçesi’nin son durumu insanı adeta dehşete düşürüyor.

Hayvanat bahçesinin her tarafında artık mumyalaşmaya yüz tutmuş hayvanlar bulunmakta.

Peki ne oldu da bu hayvanat bahçesi bu hale geldi?

Hemen söyleyelim: Savaş. İlk olarak 2008’de İsrail’in bölgeye saldırıları sonucu hayvanat bahçesindeki bazı hayvanlar yaşamlarını kaybediyor, nedeni ise saldırılar nedeniyle bölgeye hayvanlar için yiyecek yardımı ulaştırılamaması.

2014’e gelindiğinde tarih tekerrür ediyor ve olan yine hayvanlara oluyor.

Binlerce insanın öldüğü saldırılar sonucunda insanlar bölgeden kaçmak zorunda kalıyor. Kaçamayanlar da hayvanları değil, kendi canlarını düşünüyor. Bölgede 5 adet hayvanat bahçesi var; ancak gerek hayvanat bahçelerinin önemsenmiyor oluşu, gerekse de bölgede hayvan haklarına dair bir kavramın var olmaması nedeniyle bu hayvanlar adeta kaderlerine terk ediliyor.

Hal böyle olunca da yiyecek bulamayan hayvanlar birer birer ölüyor.

Fotoğraflarda da görüldüğü üzere cesetleri hala etrafta öylece duruyor. Kurumuş, içlerindeki tüm yaşam çekilmiş şekilde, süs eşyası gibi sergilenir halde. Bu çarpıcı manzara insanoğlunun doğaya ne denli zarar verdiğini, kendi savaşları ve hırsları uğruna kendiyle beraber diğer canları da nasıl yaktığını net şekilde gösteriyor.

Akla bir başka soru daha geliyor fotoğraflara baktıkça: Bu hayvanlar neden böyle bırakılmış?

Şöyle ki, hayvanat bahçesinin ölen hayvanların içini doldurup bir nevi “sergilemek” gibi bir geleneği var. Dolayısıyla ölen hayvanlar gömülmüyor. Maymunlardan kaplumbağalara, aslanlardan lamalara kadar birçok hayvan bu şekilde doldurulmuş durumda.

Hayvanat bahçesinde çok az hayvan kalınca ölenleri de göz önünde tutabilmek amacıyla doldurma işine girişmiş yetkililer.

Röportajında “Gazze Savaşı’ndan sonra birçok hayvanı kaybedince onları doldurup mumyalaştırmaya karar verdik.” diyor. Bölgede var olabilmek için başvurdukları tek yol ise bu değilmiş. 2009’da ölen iki zebranın yerine iki adet beyaz renkli eşeğe siyah çizgiler çekerek zebra gibi gözükmelerini sağlamışlar. Para uğruna insanlığın yapabilecekleri gerçekten oldukça ürkütücü.

Dünyanın en korkunç ve acımasız olaylarına ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesi adeta bir hapishane gibi anlayacağınız.

Dile kolay, onlarca hayvan savaşın ve paragözlülüğün pençesinde öylece telef olup gitmiş.

Birbirinden güzel hayvanların o çektikleri acıları düşündükçe ve bu son hallerini gördükçe insanın her şeye lanet edesi geliyor.

Ne diyelim, umarız bölgedeki diğer hayvanat bahçelerinde yaşamlarını sürdüren bir avuç hayvan da aynı kaderi paylaşmazlar.

Bu Konu Hakkında Yorum Yapabilirsin


Like it? Share with your friends!

107
107 points

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles