5300 Yaşındaki Buz Adam Ötzi

5
30884

Ötzi, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Ötztal Alpleri’nin tepesinde bundan 5300 yıl önce sırtından okla vuruldu. Okun atardamarına gelmesi nedeniyle, büyük ihtimalle birkaç dakika içinde kan kaybından öldü. Bedeni buzulların altında donan adam, dünyanın en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olarak tarihe geçti.

1. Ötzi ilk defa 1991 yılında keşfedildi.

Bilim insanları 10 yıl sonra da omzuna saplanmış olan taş ok başını buldular. Buz adam Ötzi İtalya’nın kuzeyindeki Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nin en önemli parçası.

2. Ötzi 19 Eylül 1991’de Alpler’de donmuş bir şekilde bulunmuştu.

Ötzi’nin bulunduğu noktanın İsviçre’ye mi yoksa İtalya’ya mı ait olduğu tartışmaya yol açmıştı. Yapılan ölçümler Ötzi’nin İtalya sınırları içinde bulunduğunu ortaya koydu. Ötzi’nin 61 ayrı dövmesi bulunuyordu. Bu dövmeler günümüzde bilinen resimli dövmeler gibi değil, çarpı işaretleri ve çizgilerden oluşuyordu.

3. Taş devri dövmecileri Ötzi’nin cildini kesip yaralarına kömür basmıştı. Ancak Ötzi’nin ölüm sebebi bu değildi.

Arkadan, omuz hizasından vurulmuştu. Son öğünü yağlı ve besleyiciydi. Keçi eti ve tahıllardan oluşuyordu. Ötzi’nin günümüzde çoğu insanın muzdarip olduğu pek çok sağlık sorunu vardı. Dişlerinde tartar olan Ötzi kene ısırığının yol açtığı lyme (borelyoz) hastasıydı ve kenelerle amansız bir savaş içindeydi.

4. Laktoz hassasiyeti vardı ve kamp ateşinin başında çok fazla zaman geçirdiği için akciğerleri dumandan sigara tiryakilerinin ciğerlerini andırıyordu.

Ötzi bir de kan dolaşımı bozukluğu çekiyordu. 2015 yılında “Ötzi Walkers” adlı tarih öncesi çağları andıran kostümleriyle bir grup Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki bir sergi için reklam yapmıştı.

5. Ötzi bulunduğunda üzerinde boz ayı kürkünden bir başlık, keçi derisinden bir pantolon ve keçiyle koyun derisinin birlikte kullanıldığı bir mantosu vardı.

Avlanmakta kullandığı silahları için taşıdığı sadağıysa geyik derisinden yapılmıştı. Kan kaybından zayıf düşen Ötzi, görülebildiği kadarıyla, silahlarını ve diğer teçhizatını düzgün bir şekilde bir kayanın yanına sıralamış ve ardından da son nefesini verdiği tehmin ediliyor.

6. Taş devri mumyası Ötzi

Taş devri mumyası Ötzi çok istisna bir keşif olsa da daha çok insanın bundan mahrum kalmaması için 2016 Nisan’ında 3 boyutlu bir yazıcı aracılığıyla balmumundan Ötzi’ye tıpa tıp benzeyen bir ikiz mumya hazırlandı.

7. ABD

Ötzi’nin ikizi ABD’nin New York eyaletindeki Cold Spring Harbor Laboratuvarı’na götürüldü.

8. Ötzi’nin diğer fotoğraflarına aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

9.

10.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here